Akıllı kelimesini şu ana kadar çoğu nesnenin başına koyduk ama henüz bir ayakkabının başına koymamıştık. Hindistan’da geliştirilen Lechal adlı ürün “akıllı ayakkabı” kavramını da günlük hayatımıza sokmayı planlıyor.

Amerika’da eğitim almış iki Hint vatandaşı girişimcinin 2011 yılında kurduğu Ducere Technologies tarafından geliştirilmeye başlanan Lechal; normal bir ayakkabıdan farklı olarak, sizi ayaklarınıza gönderdiği titreşimle yönlendiriyor. Ayakkabıyı diğer Bluetooth ile çalışan giyilebilir cihazlar gibi cep telefonunuza bağlıyorsunuz ve ürünün Google maps ile entegre olarak çalışan iOS, Android ya da Windows uyumlu uygulamasına nereye gitmek istediğinizi belirtiyorsunuz. Ardından cebinizden telefonunuzu çıkarmanıza hiç gerek kalmadan, ayakkabınıza gelen titreşimlerle sağa ve sola dönerek belirttiğiniz yere gidebiliyorsunuz.

Şirketin kurucularından olan Krispian Lawrence, ayakkabıyı akıllı bileklik ve saatlerden farklı bir yere koyuyor. Ayakkabı kullanma mecburiyetinin ürüne avantaj sağladığını, saat ve bileklik gibi aksesuar olmadığının altını çiziyor. Ürünün asıl amacı, görme engellilerin hayatını kolaylaştıması… Bu bakımdan Lechal’i sosyal sorumluluk projesi olarak görmek doğru olacaktır.

Kendi dilinde anlamı “Beni Oraya Götür” olan Lechal, şirketin kurucusunun da dediği gibi görme problemi yaşayan kişiler için önemli bir problemi çözüyor. Şu an kullanılan değneklerden farklı olarak, ne zaman sağa ya da sola dönüş yapılacağını titreşim özelliğiyle aktararak aslında yol arkadaşlığı yapıyor.

Sosyal sorumluluk açısını bir yana koyarsak keşfe çıkmayı seven tracking tutkunları için hayatı kolaylaştırabilecek bir ürün. Zorlu parkurlarda yürürken durmadan navigasyona bakmak yerine, ayakkabının yönlendirmesiyle yürüyüş keyfi hiç bozulmuyor.

Ayakkabı dışında ayakkabı tabanı olarak da aynı teknolojiyi sunan ürün, bataryasına çıkardığınız durumda suya karşı dayanıklı oluyor. Adres tarif etmesinin yanında, diğer giyilebilir teknolojiler gibi fitness ölçümlemek için de kullanılabilen Lechal; USB ile şarj oluyor ve ortalama 3 gün boyunca dayanabiliyor.

Lechal Ayakkabı Tabanı

Lechal Ayakkabı Tabanı

Üretimi Çin’de gerçekleştirilen ürünün fiyatının 100$ – 150$ arasında olup, kırmızı ve siyah olmak üzere iki rengiyle Eylül ayında raflarda yerini alacağı konuşuluyor. Mart ayına kadar 100.000 adet akıllı ayakkabı ve ayakkabı tabanı satmayı hedefleyen Lechal‘ın, dünyaya açılması için 4 – 5 milyon dolarlık bir yatırıma ihtiyacı var.

Görsel Kaynak: lechal.com