Apple’ın patentlediği iBeacon teknolojisi mağazalar, AVM’ler, havalimanları, okullar vs. dışında, evimizde de kullanılabilinir mi? Launch Here adındaki uygulama bu soruyu cevaplıyor.

Ev için geliştirilen uygulama iBeacon teknolojisi aracılığıyla ev eşyalarıyla arasında bağlantı kuruyor; ve eşyalarınızı cep telefonunuzdan yönetmenizi mümkün kılıyor.

Mesela mutfağa girdiğinizde, mutfakta bulunan iBeacon size sinyal gönderiyor ve otomatik olarak Timer adındaki uygulama açılıyor. Bir başka örnek ise Apple TV’nize yakınlaştığınızda, kilitli ekranınızda beliren Apple TV bildirimi. Eğer kilit ekranından direkt olarak bildirimi kaydırırsanız Apple TV’yi kontrol edeceğiniz Remote App açılıyor. Launch Here’ın şu anda entegre olarak çalıştığı Remote, Timer, Waymate, Wunderlist, Safari ve Fantastical adlı uygulamalar bulunmakta. Ancak kendi geliştirdiğiniz uygulamaları da desteklemek için, herhangi bir URL’yi de elle sisteme eklemeye izin veriyorlar.

Uygulamanın kurulması ise çok basit. İlk başta elinizde bulunan iBeacon’ınızın bilgilerini uygulamaya tanımlıyorsunuz. Ardından hangi uygulama ile entegre çalışacağını seçiyorsunuz. Sonra o uygulamanın iBeacon’ın ne kadar yakınına geldiğinizde aktive olacağını belirlemek için belirli bir uzaklık (çap) değeri giriyorsunuz; bu değeri belirlemek tamamen sizin elinizde! Sonrasında iBeacon’ınızın belirlediğiniz değer kadar yakınına gittiğinizde, uygulama aktive olmuş olutor.  Son adımda tek yapmanız gereken, telefonunuza gelen bildirimi açmak ve uygulamayı kullanmak.

Ev içerisinde iBeacon kullanımının ülkemizde ne zaman yaygınlaşacağı soru işaretleri barındırsa da, geniş bakış açısıyla Beacon teknolojisinin evlerde de kullanılabiliyor olması çok ilgi çekici oluyor. Bundan bir süre önce AirFy adında Kickstarter projesini de tanıtmıştık. Gidişat bu teknolojinin ev içersinde de yaygınlaşabileceğini gözler önüne seriyor. Launch Here‘ın daha farklı hangi uygulamalarla entegre olacağını da zaman içerisinde göreceğiz.