Otonom özelliklere sahip drone’lar piyasayı kasıp kavurmaya devam ederken, aynı ve hatta daha gelişmiş özelliklere sahip robotlar da çeşitli sektörlerde yer almaya başladı. Aslen bir güvenlik firması olan Knightscope, geliştirdiği Knightscope K5 adlı otonom robot ile güvenlik sektörünün temellerini sarsmaya hazırlanıyor. Bunu da, 1 trilyon dolardan fazla zarara yol açan suç oranını uzun vadede %50 azaltarak gerçekleştireceğini söylüyor; iddiası büyük!

İnsan boyutlarında geliştirilen Knightscope K5’in üretimi yaklaşık bir yıl sürmüş. Elinde kullanıma hazır 7 tane K5 birimi olan Knightscope firması, aktif olarak kullanılmak üzere 4 tanesini başka şirketlere göndermiş. K5, Amerika’nın güvenlik endüstrisine harcadığı tonla para göz önünde bulundurularak geliştirilmiş.

Üzerinde 360 derece görüş alanı sağlayan 4 adet kamera, ses aktivitelerini kaydedebilen bir mikrofon, hoparlör, biyolojik, kimyasal ve radyolojik değişimleri algılayabilen çevresel sensörler bulunuyor. K5 bunlara ek olarak 3 boyutlu haritalandırma, termal görüntüleme ve etrafındaki nesnelerin hareketini takip eden bir radar sistemine sahip. Görünüm olarak R2-D2’yu andırsa da, sahip olduğu özellikleri ile hakiki Robocop demek daha doğru olur.

Robotun kullanılması beklenen alanların başında emniyet teşkilatı yer alıyor. Okullar, şantiyeler, hastaneler, hava alanı ve deniz limanları da K5’in etkili bir şekilde kullanılabileceği yerler arasında. Kendi kendini şarj edebilme özelliğine sahip olan Knightscope K5, sahip olduğu özellikler doğrultusunda tehlikeli bir olay esnasında edindiği bilgileri çabucak yetkililere gönderebilir ya da bir kaza anında gerekli birimler ile anında iletişime geçebilir. İnsanın doğası gereği yavaş kaldığı ya da yeterli derecede bilgi toplayamadığı durumlarda kullanılması muhtemel gözüküyor.

Ancak suç sektörüne yönelik bir ürün olduğu hatırlanınca, kendisini korumak için karşıdakine zarar vererek ya da korkutarak kaçırma gibi özellikler edinmesi gerekebilir.

Knightscope, sahip olduğu özellikler ile ileride trafik polislerinin ya da gözlem yapan güvenliklerin yerini doldurabilir gibi duruyor. Eklenecek ofansif ve defansif özellikler ile, belki de kendine çok daha kapsamlı bir kullanım alanı oluşturacak; bilemiyoruz…

Görsel Kaynak: http://knightscope.com/