Piyasaya çıkan akıllı saatler tasarım bakımından, çoğu klasik saat severin dikkatini çekmiyor. Halbuki piyasada “melez” olarak adlandırabildiğimiz klasik saat görünümüne sahip akıllı saatlerde mevcut. Aşağıda hazırladığımız listede klasik saat markalarının, birbirinden güzel akıllı saat girişimlerini bulabileceksiniz.

Frederique Constant

Frederique_Constant

Frederique Constant, akıllı saat fonksiyonlarına sahip, klasik bir saat görünümlü İsveç yapımı melez bir saat. Saatin, uyku düzenini takip edebilen patentli bir Motion-X sensörü bulunuyor. Bu sensörün doğruluk oranı ise %95 olarak belirtilmiş. Saatte, uzun süreli kullanıma olanak sağlayan düşük enerjili bir pil tercih edilmiş.

Frederique Constant’ın iOS ve Android cihazlar ile uyumlu çalışmasına olanak sağlayan rehber uygulaması bulunuyor. Saatin Bluetooth uyumlu olduğunu da hemen ekleyelim. Uygulama aracılığıyla kullanıcı uyku düzenini takip edip, iyi bir uyku çekmek için gerekli olan verileri kontrol edebiliyor. Model çeşitliliğine bağlı olarak 299$ ile 799$ arasında fiyat farklılığı gösteren Frederique Constant’ı sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Cogito Watch

Cogito_Watch

Şöyle ilk bakışta normal bir saat gibi gözüken Cogito, yine aslında, melez olarak adlandırdığımız akıllı saat sınıfına ait. Paslanmaz çelik ve dana derisi kayış seçenekleri bulunan Cogito’nun 2 farklı modeli bulunuyor; Cogito Classic ve Cogito Pop. Klasik modelinin fiyatı 179$ iken Pop’un fiyatı 129$ olarak belirlenmiş.

Cogito modellerinin ikisi de iOS ve Android cihazlar ile uyumlu olarak çalışıyor. Saatin rehber uygulaması aracılığıyla telefonunuza gelen bildirimleri ve vücut değerlerinize dair verileri gerçek zamanlı olarak kontrol edebiliyorsunuz. Şarja gereksinim duymayan Cogito, pil tercihini değiştirilebilir saat pilinden (düğme pil) yana kullanmış. Bu arada saat, 100 metreye kadar suya dayanıklı, yani kolaylıkla duşa ya da denize girebilirsiniz.

Citizen’dan Proximity

Proximity

Eco-Drive modelleri ile dünya çapında üne ulaşmış olan Citizen markası, Proximity modeliyle akıllı saat dünyasına adım atmaya karar vermiş. Bluetooth 4.0 uyumlu olan saat sadece iOS cihazlar ile çalışıyor. iPhone kullanıcıları, rehber uygulama aracılığıyla saat üzerinden iletileri, mail’leri, gelen çağrıları ve hatırlatmaları kolaylıkla görüntüleyebilir.

Takvim, kronograf ve 12/24 zaman tercihi özelliklerini bünyesinde bulunduran Proximity’nin tasarımında, yansıma önleyici mineral kristal kullanılmış. Rehber uygulamasını iTunes üzerinden ayrıca satın alabileceğiniz saatin kendisini; 495$’a sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Michael Bastian’dan Chronowing

Chronowing

Chronowing, melez akıllı saatler arasında biraz ön plana çıkıyor diyebiliriz çünkü saatin mühendisliği ve kullanılan teknoloji tamamıyla Hewlett-Packard’a (HP) ait. iOS ve Android cihazlarla uyumlu çalışan Chronowing’in, takvim, müzik çalar kontrolü, otomatik zaman dilimi ayarı ve canlı karşılaşma skorları gibi özellikleri bulunuyor.

Son derece sofistike bir görünüme sahip olan saat; rehber uygulaması aracılığıyla telefona gelen mail, hatırlatma ve alarmların görüntülenmesine olanak sağlıyor. 50 metreye kadar su geçirmeyen Chronowing’in; 349$’lık MB Chronowing ve sınırlı sayıda üretilen 649$’lık siyah bir modeli bulunuyor. Dilediğiniz modeli saatin sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

Martian Victory

Martian_Victory_Voice_Command

Eğer kullandığınız saatin görünümünde zarafete değer veriyorsanız, Martian Victory aradığınız akıllı saat olmaya aday diyebiliriz. Sesli kaydırma, titreşim, Twitter ve metin iletilerini görüntüleme gibi özelliklere sahip olan saat, iOS ve Android cihazlar ile uyumlu olarak çalışabiliyor. Kullanıcı, gelen bildirimleri saatin yüzeyine dokunarak görüntüleyebiliyor.

Bu melez saatler arasında Martian Victory; sahip olduğu sesli komut özelliği ile bir hayli dikkat çekiyor. Kullanıcı, “Send Text/Mesaj Gönder!” veya “Read Text/Mesaj Oku!” gibi komutlar aracılığıyla işlemlerini hızlı bir şekilde yerine getirme kolaylığına sahip. Sesli komutlar aracılığıyla yol tarifi ve spor karşılaşmalarının sonuçlarını da almanız mümkün. 4 farklı kasa ve kayış rengine sahip olan saati, sitesi üzerinden 299$’a sipariş edebilirsiniz.

Veldt Serendipity

Veldt_Serendipity

Veldt Serendipity, kullanıcının dikkatini dağıtmamaya özen gösteren akıllı saatlerden biri. Sahip olduğu Vivid Loop (Canlı çerçeve) özelliği sayesinde saatin kadranında bulunan çerçeve, uyarı geldiğinde yanıp sönüyor. Tabii ekranda gelen uyarının ne olduğunu göremediğiniz için telefonunuza bakmak zorunda kalıyorsunuz ama dediğimiz gibi saatin esas rolü kullanıcıyı uyarmak. Çerçeve hava şartlarına göre tepki de verebiliyor; eğer hava güneşliyse çerçevenin rengi turuncuya, yağmurluysa maviye dönüşüyor.

Japonya’da üretilen Serendipity’nin şarjı bir hafta boyunca dayanabiliyor ve bu şarj edilebilir bataryan, 5 yıllık bir ömre sahip. Sadece iOS cihazlar ile uyumlu çalışan saatin bir rehber uygulaması bulunuyor. Saati taktığınız sürece, uygulama aracılığıyla fitness verilerinizi ve uyku düzeninizi takip edebiliyorsunuz. Tasarımında özel malzeme kullanılan bu modeli, 900$’a sitesi üzerinden sipariş edebilirsiniz.

CooKoo 2

CooKoo-2

Connected Watch adlı rehber uygulaması aracılığıyla iOS ve Android cihazlar uyumlu çalışan CooKoo 2, özellikle sportif tarzda giyinenlere hitap eden bir akıllı saat diyebiliriz. Öne çıkan işlevleri arasında; arayıcı kimliği, mail, Skype, Facebook, Twitter ve takvim görüntülemeyi sayabiliriz. Bunlara ek olarak, uzaktan kamera ve müzik çalar kontrolü ve düşük pil uyarısı gibi özellikleri görüntülemeniz de mümkün. CooKoo 2, listemizde yer verdiğimiz melez akıllı saatler arasında, fiyat bakımından en uygun olanlarından. Saati 149$’a sitesi üzerinden kolaylıkla sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: http://luxatic.com/