Piyasada yer almak isteyen yeni girişimler sonucunda akıllı ürün sektörü büyümeye devam ediyor. Bu girişimlerin büyük bir çoğunluğu da; Kickstarter, Indiegogo gibi kitle fonlama platformları üzerinden çıkış yapıyor. Biz de Kickstarter üzerinden başarıyla fonlanmış 6 giyilebilir cihazı sıraladık;

Hush

Hush

Hush, gürültü engelleyici kablosuz bir uyku kulaklığı. Cihazı; sessizliğe ihtiyaç duyduğunuz anda kullanabileceğiniz bir gürültü engelleyici olarak tarif etmek daha doğru olur. Konsantrasyona ihtiyaç duyduğunuz anlarda ya da gürültülü bir ortamda uyumaya çalışırken kesinlikle yanınızda bulunması gereken bir cihaz diyebiliriz. Hush uygulaması, kütüphanesinde bulunan rahatlatıcı sesleri oynatarak kullanıcının uykuya dalma işlemini de kolaylaştırıyor. Ayrıca uygulamanın alarm özelliği sayesinde kullanıcı gereğinden fazla uyumak zorunda da kalmıyor.

Kickstarter üzerinden aldığı 593 bin dolarlık yatırımla hayata geçen Hush, şu aralar sipariş almıyor ama mail listesine kaydolarak gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Neuro:On

NeuroOn

Intel Clinic firması tarafından geliştirilen NeuroOn, kullanıcının beyin dalgalarını takip ederek, monofazik ve polifazik uyku arasında geçiş yapmasını sağlayan bir uyku maskesi. Bu maske sayesinde kullanıcı uyku süresini ve gün içerisinde kaç kere uyuması gerektiğini ayarlayabiliyor. Örnek vermek gerekirse; deliksiz 8 saatlik bir uyku düzeninin size sağladığı enerjiyi, gün içerisine yayarak (çok fazlı-polifazik) 8 saatlik uykunun sağladığı enerjiyi hissedebilirsiniz. Neuro:On’un asıl görevi ise, kullanıcının beyin dalgası, kas gerilimi ve göz hareket seviyesini takip edip; uykudan dinlenmiş bir şekilde kalkmasına yardımcı olmak.

438 bin dolarlık yatırımla giyilebilir teknoloji pazarına giren Neuro:On’u 299$’a sipariş edebilirsiniz.

Buhel Tech SoundGlasses

soundglasses

Soundglasses sahip olduğu kemik üzeri iletim teknolojisi aracılığıyla; kullanıcının müzik ya da herhangi bir ses kaynağını dinlemesine olanak sağlayan bir güneş gözlüğü. Kullanıcılar gözlük üzerine yerleşik mikrofon ve hoparlör aracılığıyla telefonlarına gelen çağrıları cevaplayıp, müzik dinleyebiliyor. 2.283 kişi tarafından desteklenen bu gözlük tam olarak 416 bin dolarlık bir yatırım almayı başarmış. Atellani firması tarafından geliştirilen Soundglasses’ ın ön siparişini 159$’a verebilirsiniz. Cihazın ön siparişlerinin dağıtımı, Temmuz sonu Ağustos başı gibi başlayacak.

Woolet Wallet

woolet

En sonunda kaybolmayan bir cüzdan da geliştirildi. İçeriğindeki algılayıcılar ile telefonunuza bağlanan Woolet, kullanıcıyı çalınma ya da kaybolma durumlarında uyarabiliyor. Telefonunuz aracılığıyla cüzdanınıza olan mesafenizi görüntüleyebiliyorsunuz ve uyarı sinyalini aktif hale getirerek; yerini kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Hatta diğer Woolet kullanıcıları bile şahsınıza ait olan cüzdanı tarayıp, sizi haberdar edebiliyor. Aldığı 332 bin dolarlık yatırımla en çok fonlanan akıllı cihazlar arasında yer almayı başaran Woolet’ı 109$’a sipariş edebilirsiniz.

FreeWavz Akıllı Kulaklık

free_wavz

Bu kablosuz akıllı kulaklık, kullanıcıya nabız ve diğer fitness metrikleri hakkında sesli geri bildirimlerde bulunabiliyor. FreeWavz, kablosuz olması niteliğiyle aktif olarak spor yapanların işine bir hayli yarayacak diyebiliriz. Kulak burun boğaz doktoru Eric Hensen tarafından geliştirilen bu kulaklık, Kickstarter üzerinde 325 bin dolarlık yatırım almayı başarmış. Ön siparişlerinin dağıtımına Ağustos ayında başlanacak olan FreeWavz’ı 219$’a sipariş edebilirsiniz.

Lukla Endeavour

lukla

Lukla, NASA’nın uzay elbiselerinde kullandığı yalıtım teknolojisinden yararlanılarak üretilen kışlık bir ceket. Ceket, içerisinde kullanılan aerojel (düşük ısı iletimi yapabilen bir malzeme) malzemesi sayesinde, kullanıcıyı aşırı soğuklarda bile sıcak tutabiliyor. Lukla, aldığı 319 bin dolarlık yatırımla hayata geçmiş başarılı bir proje. 400$’a sipariş edebileceğiniz ceketin ön siparişlerinin dağıtımına Kasım ayında başlanacak.

Görsel Kaynak: http://blog.vearables.com/