Çin merkezli Kat Walk, daha önce Cyberith, VirtuixOmni hatta Türk yapımı SpaceWalkerVR gibi örneklerini gördüğümüz; kullanıcının hareketlerini algılayıp sanal gerçeklik ortamına aktaran bir giriş aygıtı. Dolayısıyla bu ürün için bir ilk diyemeyiz ama diğer ürünlere kıyasla Kat Walk’ı öne çıkaran bir özelliğinin de olduğunu hemen ekleyelim.

Kat Walk, kullanıcıya gerinimsiz hareket ve güvenli bir sanal gerçeklik tecrübesi vaat ediyor. Özellikle FPS (First-Person Shooter) tarzında oyunlar için geliştirilen birim sayesinde, oyun içerisinde canlandırdığınız karakteri kendi vücut hareketleriniz ile yönetebiliyorsunuz. Birimi benzerlerinden ayıran en büyük fark; kullanıcının etrafını çevreleyen bir kemer bulunmuyor. Bunlar her ne kadar kullanıcının güvenliği için geliştirilmiş olsa da, doğal hareket salınımını kısıtlıyor.

Kat_walk

Farklı bir tasarım anlayışı geliştiren Kat Walk; resimde de gördüğünüz üzere bağımsız hareket kabiliyetine sahip bir destek ünitesi kullanıyor. Bu sayede kullanıcı, oyun içerisinde gerçekleştirmek durumunda bulunduğu tüm hareketleri (eğilme, kalkma, koşma, zıplama, tekme atma vb.) kolaylıkla yapabiliyor. Kat Walk, kullanıcıya daha gerçekçi bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşatmak için birimin tabanında sürtünmeye imkan tanıyan özel bir materyal kullanmış. Bu taban için geliştirilen özel ayakkabılar, gerçek yürüme hareketini ve doğal sürtünme gücünü simüle ederek, kullanıcıya gerçek bir zeminde yürüyormuş hissiyatı yaşatıyor.

Destek koşumu 130 – 200 cm. arası ayarlanabildiği gibi 140 kiloya kadar ağırlığı da taşıyabiliyor. Üzerinde 3 eksenli jiroskop ve ivmeölçer bulunan birimin ağırlığı 75 kilo. Özellikleri bir kenara, Kat Walk’ın son derece büyük bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz fakat firma, ürünün son halinin daha farklı olacağını belirtmiş. Kickstarter da fonlanma süreci devam eden birimin fiyatı şimdilik 599$ ve şu aşamada Türkiye sevkiyat dahilinde değil. Yine de ürün hakkındaki gelişmeleri Kat Walk’un sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com