Akıllı saat ve bilekliklerin ana akım haline geldiği bir dönemdeyiz, ve bu dönem uzun bir süre devam edecek gibi gözüküyor. Kairos ise sektöre farklılık getiriyor ve geliştirdiği akılcı bir çözümle, analog saatleri de akıllı saat moduna getirecek bir yeniliğe imza atıyor.

Kairos markası, T-Band adında, akıllı saat özellikleri sergileyen bir kayış geliştirdi. Bu kayışın geliştirilmesindeki asıl amaç, analog saat kullananların bile günümüz teknolojisinden yararlanabilmelerini sağlamak. Sunulan çözüm aslında basit ve etkili, ancak klasik saat ve kayış kullanmaya alışmış birinin ilgisini ne derece çekeceğini tahmin etmek zor. Bu duruma hazırlıklı olan Kairos, analogdan dijitale geçen birinin yaşayacağı zorlukları hesaba katarak, kullanıcıya 3 farklı model seçeneği sunuyor.

T-Band ND ( No Display/Ekransız)

T Band ND

ND modelinin Fitbit gibi bir fitness takip cihazı olduğunu söyleyebiliriz. T-Band ND, içindeki sensörler aracılığıyla vücut değerlerinize ait metrikleri takip etmenizi sağlıyor. Teninizin ısı derecesini de öğrenebileceğiniz bu kayışın pil ömrü 7 gün boyunca dayanabiliyor. Buna ek olarak kullanıcı cihazın içindeki titreşim motoru ve LED aydınlatma aracılığıyla, telefonuna gelen bildirimlerden haberdar olabiliyor.

T-Band HD (Hidden Display/Gizli Ekran)

T Band HD

Sunduğu özelliklere bakılınca bu modelin içten içe akıllı saatlere ilgi besleyenler için geliştirildiği belli oluyor. Görünüm olarak ND modelini andıran HD’nin üzerinde LED bir ekran bulunuyor. Bu ekran, telefonunuza bir uyarı geldiği zaman açılarak, gerekli bilgiyi gösteriyor. Bu model haliyle biraz daha enerji harcadığı için pil ömrünün ND modeline kıyasla daha düşük (2-3 gün) olduğunu söyleyebiliriz. Bu modelde fitness verilerinizi dikkat dağıtmayan bir ekrana bakarak görebiliyorsunuz.

T-Band OD (OLED Display/ OLED Ekran)

T Band OD

Yukarıda değindiğimiz diğer iki kayışla kıyaslanacak olursa OD’nin, bu serinin en gelişmiş modeli olduğunu söyleyebiliriz. 170dpi çözünürlükte dokunmatik bir ekrana sahip olan OD’nin içinde ARM Cortex-M4 işlemci bulunuyor. OD modelini kullandığınız bilgisayar, telefon ya da tablet ile eşleştirmeniz mümkün, hatta çeşitli modüller aracılığıyla arabanızın temel kontrollerini de (kilit açmak, motoru çalıştırmak vb.) yönetebiliyorsunuz. Bu kayış da pil ömrü bakımından HD modeli ile aynı kaderi paylaşıyor. Yerleşik mikrofonu aracılığıyla gelen metin iletilerine sesli olarak yanıt verme özelliği de ihmal edilmemiş. Kayışın tüm bu özellikleri, analog saat kullanan birine fazla gelebilir ama özellikle bu modelin analog saat kullanıp, teknoloji ile barışık bir şekilde yaşayanlar (teknoloji meraklıları) için geliştirildiği aşikar.

Her üç model de su geçirmez bir malzemeden üretilmiş olup, iOS, Android ve Windows işletim tabanlı cihazlarla da uyumlular. Kayışlarda, akıllı saatlerde sıklıkla rastladığımız Android Wear yerine firma tarafından geliştirilen Kairos işletim sistemi (RTOS temelli) kullanılıyor. Başarılı bir Indiegogo kampanyası yürüten Kairos T-Band’in ön siparişlerinin dağıtımı ve fiyatı, modele göre farklılık gösteriyor. Buna göre ND modelinin fiyatı 129$ ve dağıtım tarihi 2015 Nisan, 159$ olan HD ve 179$’lık OD modeli de 2015 Haziran ayında dağıtılacak.

Görsel Kaynak: http://komorkomania.pl/