Dün başlayan CES’de tanıtılan ürünlerden biri de Tokyo merkezli gözlük üreticisi Jins tarafından geliştirilen Meme adlı akıllı gözlük. Meme’nin görünümünün Google Glass ile benzerlik taşımadığını söyleyebiliriz.

Akıllı gözlüklerde genel anlamda karşılaştığımız özellikleri düşünecek olursak (telefona gelen bildirimleri görüntüleme, video/fotoğraf çekimi vb.) Meme bunlardan farklılık gösteriyor. Bu gözlük, dışarıda olan bitenlerden ziyade kullanıcının vücudunda olan değişimleri tespit etmek üzere geliştirilmiş. Bunu da kullanıcının göz hareketlerini takip ederek gerçekleştiriyor.

Meme’nin sistemi; çerçevenin altı, burun kemeri ve kemerin üzerinde bulunan elektrookülografi (EOG) algılayıcıları üzerine kurulu. Bu sistem retinayı tarayarak, gözünüzü kırpmalarınızı ve hareketlerinizi sürekli olarak takip ediyor. Vücut pozisyonunu takip etmek amacıyla gözlüğün saplarına 6 akslı ivmeölçer de yerleştirilmiş. iOS ve Android cihazlar ile uyumlu olduğu söylenen Meme, topladığı verileri işleyerek yorgunluk seviyesi, yakılan kalori ve adım sayısı gibi metrikleri kullanıcıyla paylaşabilecek. Firma, ileride gözlük için bazı oyun uygulamalarının da geliştirileceğini belirtmiş.

Meme, güneş gözlüğü ve yarım çerçeveli modelleriyle son derece tarz gözüküyor. Ne var ki, ürünün fiyatı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Jins, Meme’yi öncelikle Amerikan pazarına süreceğini belirtmiş.

Görsel Kaynak: http://www.coolthings.com/