Furby’i hatırlarsınız. Tüylü ve kendi özel dilinde yaptıklarınıza tepkiler verip, sizinle konuşan bir oyuncak. Siri’yi de unuttuğunuzu sanmıyorum. Iphone’da bulunan asistanınız… Şimdi bu iki ürünün özelliklerini birleştirin ve adına da Jibo deyin.

Furby gibi duran ve Siri gibi sizinle konuşabilen bir ürün olan Jibo, aklınıza gelecek çoğu şeyi yapabiliyor. MIT profesörü Dr. Cynthia Breazeal tarafından geliştirilen bu akıllı robot, ailenizdeki bireylerle daha rahat bir şekilde iletişime geçmeyi sağlamak için oluşturulmaya başlanmış. Ürünün görme, öğrenme, konuşma, duyma, yardım etme ve ilgi gösterme gibi özelliklerini daha detaylı inceleyecek olursak:

  • Görme: 2 tane yüksek çözünürlüklü kamerası ile fotoğraf çekip, canlı video konuşmaları gerçekleştirebiliyor.
  • Öğrenme: Bir süre geçtikten sonra ürünün algoritması neleri tercih ettiğinizi anlıyor ve ona göre size önerilerde bulunuyor.
  • Duyma: 360 derecelik mikrofonu sayesinde, ürün ile istediğiniz yerden konuşabiliyorsunuz. Sizi duymamazlık etmiyor.
  • Konuşma: Takviminizde bulunan hatırlatmaları vakti gelmeden önce “Excuse me” diyerek sizinle paylaşabiliyor. Ayrıca size kitap da okuyabiliyor.
  • Yardım Etme: Gün içerisinde yapmanız gerekenleri asistanınız gibi kolaylaştırıyor ve daha hızlı bir şekilde halledilmesini sağlıyor. Mesela yemek siparişi vermek istediğinizde, sizin yerinize sipariş verebiliyor.
  • İlgi Gösterme: Sizinle iletişim halinde olarak ve belli işaretleri algılayarak zaman geçtikçe daha iyi anlaşmanıza olanak sağlıyor.

Şu an sadece erkek sesinin olacağı söylenilen ürün, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojileri ile uyumlu.  2.75 kilo ağırlığında olması beklenen ürünün HD LCD bir ekranı da olacak. Ürünü ilk başta çalıştırmak için de sesinizi ve yüzünüzü ürüne tanıtmanız gerekiyor. Ürün sizi tanıdıktan sonra, hangi soruların sorulabileceğini öğrenip; yavaş yavaş iletişime geçebiliyorsunuz.

“Her” filmini izleyenler bilir. Filmde yer alan ürünün çoğu özelliğinin, Jibo ile benzerlik gösterdiğini fark etmişsinizdir. Biz bu tarz ürünler ne zaman hayatımıza girer diye düşünürken, Jibo’nun 2015 sonunda teslim edilmesi bekleniyor. Şu an Indiegogo‘da hala kampanyası devam ediyor ve 1.363.000$’lık bağış toplayarak hedefini %1300 oranında gerçekleştirmiş durumda. Yazılımcı versiyonunu 599$, normal versiyonunuysa 499$‘dan alabildiğiniz ürün bize Her filmini erkenden yaşatır mı bilinmez ama hayatımıza heyecan katacak bir ürün olacağı aşikar.