Etrafınızda kodlama yapmayı bilen 9-14 yaş arası kız çocuğu, tanıdığınız var mı? Ya da kız çocuğunuzun kodlama yapabilmesini ister miydiniz? Jewelbots adlı programlanabilir bileklik sayesinde kız çocukları, temel düzeyde kodlama öğrenip, teknolojiye olan ilgilerini artırabilecekler.

Jewelbots, genç kızlar için geliştirilmiş açık kaynaklı, giyilebilir bir bileklik. Hatta görünüm olarak bileklikten ziyade bileziğe daha çok benziyor desek yanlış olmaz. Temel mühendislik mantığını kullanarak; kızlar –ve arkadaşları- Jewelbots aracılığıyla yapmak istedikleri şeyleri kolaylıkla programlayabilecek ve en önemlisi; zihinlerini erken yaşta, teknolojinin ve matematiğin olasılıklarına açabilecekler.

Jewelbots Nasıl Çalışıyor?

Jewelbots kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazır bir şekilde geliyor. Gençler bilekliği Bluetooth aracılığıyla telefonları ile rahatça eşleştirebilir. Bunu yapmak için bileklik üzerindeki düğmeye iki saniye kadar basılı tutmak yeterli. Sonrasında, hesap yaratmak zorunluluğu da bulunmuyor.

jewelbots

Bluetooth aracılığıyla mesh network (örgüsel ağ) kullanan Jewelbots, birbirleriyle – Wi-Fi ya da telefona ihtiyaç duymaksızın- sürekli iletişim halinde kalabiliyor. Basit ve anlaşılabilir bir uygulama arayüzüne sahip olan bileklik, Android ve iOS tabanlı cihazlarla da uyumlu çalışıyor. Açık kaynaklı Arduino IDE yazılımı sayesinde kızlar;

  •  Jewelbots kullanan diğer arkadaşlarını bulabilecek,
  • Sosyal medya (Instagram) uyarılarını alabilecek,
  • Yazılı mesaj gönderebilecek,
  • Güncel hava durumu bildirimleri alabilecek,
  • Ebeveynlerini haberdar edebilecekler.

Ve açıkçası Jewelbots ile yapabilecekleri tamamen hayal güçleri ile sınırlı diyebiliriz. Kızlar, bilekliği mikro USB kullanarak bilgisayara bağlayıp, işlerine yarayacaklarını düşündükleri kod parçalarını Jewelbots’un sitesinden indirebilecekler.

Titreşim motoru ve 8 farklı renkte yanabilen 4 LED aydınlatmaya sahip olan Jewelbots, Kickstarter üzerinde başarılı bir kampanya sürecinden geçiyor. 2016 Mart ayında piyasa sürülecek olan bilekliği 59$’a sipariş edebilirsiniz. Türkiye’de teknolojik platformlarda kadın katılımcıların az sayıda olduğunun göz önünde bulundurulması lazım. Buna bağlı olarak; “Ağaç yaşken eğilir.” diyelim ve genç kızlar için geliştirilen bu ürünün, günümüz/geleceğin teknolojilerine bir pencere aralayabildiğini tekrar hatırlatalım.

Görsel Kaynak: http://www.fastcompany.com/