Yakın gelecekte sıkça karşılaşacağımız teknolojilerden biri, hiç şüphesiz bot teknolojisi. Whatsapp ile başlayan mesajlaşma akımına, şirketlerin müşterileriyle daha hızlı iletişime geçmek için dahil olacağı sıkça söyleniyor ve hatta buna Chris Messina’nın tabiriyle Conversational Commerce deniyor. Peki, bu tarz mesajlaşma botlarını şimdiden kullanmaya başlayanlar şirketler de yok mu? Sitemizde daha önceden Türkiye’de Yeni Teknolojiler Alanında Takip Edilmesi gereken firmalar listemizde yer verdiğimiz Tag2Sense adlı firmanın kurucularından olan Kaan Tezgel ve Ozan Can Köseley, JetLink adındaki yeni ürünleriyle firmaların müşterileriyle birçok farklı kanaldan mesajlaşabilmelerini sağlıyor. Şimdiden E-Bebek, KasapDöner ve Erikli de müşteriler arasında.

Jetlink’in çıkış noktası aslında bir nevi mesajlaşma uygulamalarının popülerliğine dayanıyor. Günümüzde mesajlaşma uygulamalarının kullanıcı sayısı 3 milyarı aştı ve durum bu haldeyken neden şirketler müşterilerine mesajlaşarak destek sunmasın… Çağrı merkezlerinin de artan taleplere bir zaman sonrasında cevap verememesi, insanları daha hızlı ve kaliteli bir müşteri hizmetleri arayışına itiyor. Mesajlaşma odaklı müşteri hizmetleri ile bir yetkilinin 6 kat daha etkili olmasıyla da, Jetlink’in ne kadar isabetli bir girişim olduğu kanısına varabiliriz.

Günlük hayatımızda örnekleri arasında; fatura ekran görüntüsünü mesajlaşma uygulamasından gönderen tedarikçiler, teknik sorun ile ilgili detayları Whatsapp üzerinden yazanlar, doktorların Whatsapp ile sonuç alması ve yorumlarını yine aynı kanaldan paylaşması yer alıyor. Bunların hiçbirinin sürdürülebilir olmamasıyla birlikte güvenli ve profesyonel bir yazılıma ihtiyaç duyulması, yine Jetlink’i öne çıkarıyor.

Jetlink marka mobil uygulamasına içerisinde SDK ile hizmet verebildiği gibi, canlı web mesajlaşması için widget da sağlıyor. Bunun yanı sıra FB messenger gibi mesajlaşma uygulamalarına da bağlanabiliyor. Yani müşterileri neredeyse marka da orada. Her kanaldan mesaj alıp, verebiliyor. Destek hizmetini sadece müşteri yetkilileri ile değil de, JetBot isimli botlarıyla da destekliyorlar. Markalara FB messenger üzerinden yeni sipariş kanalları açılıyor. JetBot tekrarlayan, en sık gelen müşteri taleplerine cevap verebildiği gibi sipariş alıp bunu diğer sistemlere de iletebiliyor.

Bot deneyimini anlayabilmek adına, Jetlink bazı public botlar da geliştirmiş. Bunlar arasında istediğiniz dilden dile cümle çevirisi yapan 10 dilde çevirmen bot; film veya aktör adıyla birlikte film hakkında bilgi, puan ve fragman paylaşan JetBot Movie yer alıyor. Aynı şekilde kitap bot ve nöbetçi eczane botu da bunlardan bazıları. Şu ana kadar 5000 üzerinde bir kişinin bu botlarla işlem yapması da bir nevi talebi gösteriyor.

SaaS modeliyle çalışan bir ürün olan ve kullanıcı sayısına göre fiyatları değişkenlik gösteren JetLink’in (19$ başlangıç paketi), hedefi global. Yurtdışında çok sayıda botun çıktığı geçtiğimiz yılda, ülke odaklı büyümelerini önerir, çalışmalarında başarılar dileriz.