Son birkaç ay içerisinde, kullanıcıları daha çok hareket etmek için motive etmeyi amaçlayan çok sayıda akıllı bileklik birbiri ardına piyasaya çıktı. Jawbone tarafından üretilen UP ise, aktivite takip cihazı olmanın da bir adım ötesine geçerek sizi tanımayı ve zaman içerisinde yaşam biçiminizi değiştirmeyi hedefliyor.

Giyilebilir teknolojiler pazarında hem kullanıcılar hem de şirketler tarafından en çok ilgi gören cihazlar, kuşkusuz, akıllı bileklikler oldu. Ne var ki bu bilekliklerin birçoğu spor esnasında kullanıcıların, egzersizlerinden aldıkları verimi artırmayı hedefliyor ve düzenli olarak spor yapmayan kullanıcılara pek de hitap etmiyor. Bu sorunu çözmeyi hedefleyen Jawbone UP, sadece spor sırasında değil, günlük işleriniz yaparken de kullanıma uygun, şık tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Jawbone UP Akıllı Bileklik ve UP Mobil Uygulaması

Jawbone UP’ın Özellikleri

UP’ın asıl amacı yaşam biçiminizi daha sağlıklı bir hale getirmek olduğundan, işe yediklerinizi takip etmekle başlıyor. Çalışmalar göstermiş ki sadece yediklerinizin kaydını tutmak bile kilo vermenize yardımcı oluyor. Jawbone UP’ın mobil uygulaması ile öğünlerinizin kaydını tutmakla kalmayacak, kalorilerini hesaplayacak ve yediklerinizin kalitesine göre puanlandırmaya bile tabi tutulacaksınız.

Spor için özel olarak tasarlanmamasına karşın, UP sayesinde attığınız adımdan tutun da egzersiz esnasında yaktığınız kaloriye kadar her türlü bilgiye kolayca erişebiliyorsunuz. Bu bilgilerin kaydının tutmanın yanı sıra, UP mobil uygulaması ile kendinize hedefler koyabilir, başarılarınızı ve kaç günlük bir seride olduğunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Jawbone UP Mobil Uygulaması

Jawbone UP, siz uyanıkken olduğu kadar siz uyurken de çalışıyor ve hem zamanında uyumanızı, hem de akıllı alarm özelliği ile uyku örgülerinizi öğrenerek, uykunuzun en ideal zamanında uyanmanızı sağlıyor. UP’ın uyku takip özelliği ile her gece kaliteli bir uyku uyuyacak ve ertesi güne dinç bir biçimde uyanacaksınız.

Yaşam biçiminizi öğrendikten sonra Insight Engine adı verilen motor ile verileri inceleyen akıllı bileklik, verdiği küçük tavsiyeler ile yaşam biçiminizi geliştiriyor.

UP’ın teknik özelliklerine bakıldığında, göze ilk çarpan şey bir ekrana sahip olmaması. Bir ekranı olmadığı için, UP tarafından ölçülen verileri ancak mobil uygulaması aracılığıyla görüntüleyebiliyorsunuz. Bileklik ile mobil uygulama arasındaki iletişimin sağlanma biçimine göre UP’ın iki modeli bulunuyor. İlk çıkan model Jawbone UP, verileri telefona atmak için akıllı telefonun kulaklık girişini kullanıyorken, daha yeni bir model olan Jawbone UP²⁴ Bluetooth aracılığıyla telefonunuza sürekli bağlı olduğundan verileri gerçek zamanlı olarak izlemenize olanak sağlıyor.

Birbirinden güzel renk seçenekleri ile Jawbone UP’ı, web sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz. Verileri kablo ile aktaran modelin fiyatı 79.99$ iken, Bluetooth desteği olan UP²⁴’ün fiyatı 149.99$. Aynı zamanda ürünü Apple Store Türkiye’nin internet mağazasından 449TL’ye satın almanız da mümkün.

Görsel Kaynak: https://jawbone.com