Geçtiğimiz haftalarda tanıtımına yer verdiğimiz popüler akıllı bileklik Jawbone UP, web sitesi üzerinden yayınlamış olduğu çeşitli istatistikler ile dünya üzerindeki kullanıcıların alışkanlıklarını gözler önüne serdi.

Jawbone Up’ın veri bilimcisi Brian Wilt, şirketin sahip olduğu devasa boyutlardaki kullanıcı bilgilerini inceledi. Dünyanın farklı yerlerinde binlerce kişi tarafından kullanılan akıllı bilekliğin sağladığı bilgiler oldukça şaşırtıcı. Amerika dışında yaklaşık 5.000, Amerika’da ise yaklaşık 10.000 kullanıcısı bulunan Jawbone UP, aşağıdaki istatistikler ile dünya insanlarının kültürel alışkanlıklarını gösteriyor.

  • En az uyku: Japonya’nın Tokyo şehri, 5 saat 44 dakika,
  • En fazla uyku: Avusturalya’nın Melbourne şehri, 6 saat 58 dakika,
  • En erken kalkan: Avusturalya’nın Brisbane şehri, saat 6:29’da,
  • En geç kalkan: Rusya’nın Moskova şehri, 8:08’de,
  • En çok adım atan: İsveç’in Stockholm şehri, 8.876 adım,
  • En az adım atan: Brazilya’nın Sao Paulo şehri, 6.254 adım.

Jawbone Tarafından Toplanan Veriler Yayınlandı

Yayınlanan veriler ayrıca bazı şehirler arası farklılıklara da ışık tuttu. Örneğin Londra gibi insanların toplu taşımaya daha çok önem verdiği kentlerde yaşayan kullanıcılar, Houston gibi birçok insanın otomobil kullandığı şehirlerde yaşayan kullanıcılara göre daha fazla adım atıyorlar.

Jawbone'un Yayınladığı Garifkler

Yukarıdaki grafikler gösteriyor ki; Houston’daki kullanıcılar saatte 700’den az atım atarken, Londra’da yaşayan kullanıcılar saatte 1.000’den fazla atım atıyor. Görüldüğü üzere iki şehir arasında, günlük neredeyse 2.000 adımı bulan büyük bir fark var. Yapılan araştırmayla ilgili detaylı bilgiye Jawbone’un web sitesinden ulaşabilirsiniz.

KAYNAK: http://www.wareable.com/