Geçtiğimiz günlerde Intel ve 50 Cent’in sporcular için BioSport adında bir akıllı kulaklık geliştirdiğini duyurmuştuk. Hoparlör ve kulaklık üzerine uzmanlaşmış bir marka olan Jabra da yakın bir zamanda duyurusunu yaptığı Sport Pulse ile giyilebilir teknoloji marketine girmeye hazırlanıyor.

İçinde bir kalp izleme cihazı, ivme ölçer ve pedometre bulunan Jabra Sport Pulse, kullanıcılara kişisel egzersiz tavsiyeleri sunan Bluetooth 4.0 destekli kablosuz bir akıllı kulaklık. NFC teknolojisi ile telefonunuzla eşleştirdiğiniz Sport Pulse, rehber uygulaması Sport Life aracılığıyla kullanıcının istatistiklerini, hedeflerini ve etkin olduğu fiziksel becerilerini gösteriyor ve bu verileri önerilerde bulunmak için işliyor.

Sport Life uygulaması, Endomondo, Map My Run ve Runtastic gibi büyük spor takip uygulamaları ile birlikte çalışıyor. Kulaklığın içinde bulunan kalp izleme cihazı nabzınızı kulağınızdan dinleyebiliyor. Jabra’nın pazarlama müdürü Jonathan Pennington, kulağın vücuttaki en etkili ölçümleme bölgelerinden biri olduğunu ve göğse takılan kemer ya da bileğe takılan bilekliklerden daha hassas okuma yapabildiğini açıkladı.

Jabra Sport Pulse ile yaptığımız testlerde, hastane ortamlarında kullanılan elektrokardiyogram makinelerine eşdeğer (% 99.2) sonuçlar elde edebildik.

jabra-pulse

Karbon fiber kaplı kulaklıklar, kullanıcının boynunun arkasından gelen kısa siyah bir kablo ile bağlı. Bu akıllı kulaklık, herhangi bir mobil cihaza bağlanmak için kabloya ihtiyaç duymuyor. Kulaklığın üzerinde gelen çağrıları cevaplamak ve müzik ayarlarını kontrol etmek için küçük bir kumandası bulunuyor. Dolby dijital ses teknolojisini kullanan Jabra’yı, mikro USB cihazı ile şarj edebiliyorsunuz. Kulaklığın şarjı stand-by modunda 240 saat dayanıyor; konuşma ve müzik dinleme süresi ise 5 saat olarak belirlenmiş. Kullanıcılar çalan müziği Sport Life uygulaması üzerinden de kontrol edebilir.

Ülkemizde de farklı modelleri bulunan Jabra’nın, 329$‘dan satmayı planladığı Sport Pulse modelini Ekim ayında piyasaya sürmesi bekleniyor. Geniş bir ürün yelpazesi sunan Jabra, giyilebilir teknoloji sektöründe sporcuların da ilgisini çekecektir.