Yaz mevsiminde olduğumuz şu günlerde, birçok kişi soluğu denizde ya da havuzda alıyor. Ne yazık ki, bununla birlikte de birçok boğulma olayı gerçekleşiyor. Boğulma olaylarının çoğu denizde gerçekleşse de, küçük çocuklar için havuz da büyük bir risk. iSwimband de bu noktada devreye giren bir cihaz. iSwimband, boğulma olaylarının önüne geçmek için geliştirilmiş dünyanın ilk giyilebilir akuatik güvenlik sistemi olma özelliğini taşıyor.

ASC, yani Aquatic Safety Concepts tarafından geliştirilen cihaz, yüzme bilen ya da bilmeyen tüm çocuklar için kullanılabiliyor. Hatta denizciler tarafından denize biri düştüğünde bundan anında haberdar olmak için kullanılmaya da uygun. Ayrıca iSwimband, evcil hayvanlar için de kullanılabiliyor. Tüm bunlar cihazın kişiselleştirilebilir olduğu anlamına geliyor ve bu sayede cihazın özellikleri istenilen şekilde ayarlanabiliyor. Cihaz, yüzme bilmeyen bir çocuk suya düştüğünde ya da yüzme bilen bir çocuk uzun süre su altında kaldığında uyarı veriyor. Cihazın çevresel faktörlere göre değişebilen kapsama alanı yaklaşık olarak 33 metre.

Bu cihazın amacı, açıkça görüldüğü üzere boğulma olaylarının önüne geçmek. Ancak bu cihazın geliştirilmesi, hatta firmanın kurulmasının arkasında yatan, bir kıvılcım görevi gören bir olay var. Firmanın kurucuları olan üç babadan birinin çocuğunun sınıf arkadaşı bir parktaki havuzda boğuluyor. Çocuk bulunana kadar yaklaşık 5 dakika suyun altında kaldığı tahmin ediliyor. Buna rağmen mucizevi bir şekilde hayata dönen çocuğun sinir sisteminde bir hasar meydana geliyor ve bu çocuk hayatının geri kalan kısmında bu sorunla yaşamak zorunda kalıyor.

Bu üzücü olayın yanısıra konuyu genel olarak ele alacak olursak, tablo hiç iç açıcı değil. Amerika’da boğulma, ölümle sonuçlanan kazalarda 2. sırada yer alıyor. Hatta 18 eyalette araba kazalarını geçerek 1. sıraya yerleşmiş durumda ve garip bir şekilde boğulma olaylarının %90’ı çocuklar birinin gözetimi altındayken gerçekleşiyor. İşte tüm bu nedenlerden dolayı, bu üç baba Aquatic Safety Concepts firmasını kurmaya karar veriyor.

iSwimband Uygulamasının Görünümü

iSwimband Uygulamasının Görünümü

Şimdilik Sadece iOS Uygulaması Mevcut

Cihaz ve uygulama arasındaki haberleşmeyi sağlamak için Bluetooth Low Energy teknolojisi kullanan iSwimband’ın şu anda sadece iOS için uygulaması bulunuyor. Android ve Windows Phone uygulamalarının da yakın zamanda gelmesi bekleniyor. Tek bir iOS cihazından maksimum 8 adet iSwimband takip edilebiliyor. Cihazın mobil uygulaması herhangi acil bir durumda yüksek sesli alarmıyla ebeveyni uyarıyor. Bu özellik sayesinde kişi sürekli telefonunu kontrol etmek yerine çocuklarına odaklanabiliyor. Ayrıca Wi-Fi sayesinde daha yüksek sesle uyarılar için uygulama hoparlör ile entegre edilebiliyor. Bununla birlikte ASC ebeveynleri uyarmayı ihmal etmiyor. iSwimband’ın dikkatli bir gözetimin yerini alacak bir cihaz olmadığını vurguluyorlar. Bu giyilebilir sensörün boğulma ihtimalini azaltarak ebeveynlere yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

Çeşitli renk seçenekleri ile sunulan ürünü satın alırken kafa bandı veya gözlük kayışı arasında tercih yapılıyor. Ayrıca ürünün kutusunda bir adet bileklik ve sensör de bulunuyor. Çocuklar yüzerken daha fazla güvende olmasını sağlayan cihaz kendi sitesi üzerinden 99$’a satın alınıyor.

Görsel Kaynak: iswimband.com