Drone’lar normalde cep telefonu ve fotoğraf makinesiyle kaydedemeyeceğimiz görüntüleri kolaylıkla kaydedebildiğinizden, sıradışı görüntülerle karşılaşma imkanı sunuyor. İstanbul’da da drone ile de çekilmiş görüntü hiç de az değil; biz de bunların arasından en dikkat çekici 7 drone görüntüsünü sizler için listeledik.

1. Bir kıtadan bir kıtaya geçen ilk drone’un videosu mutlaka izlenmeli

2. Sultanahmet Camii’ni drone ile kaydetmek isteyen kullanıcı, drone’u minarelerden birine çarpıyor ve Sultanahmet Camii’ne drone ile çarpan ilk kişi oluyor. Bu videodan da anlıyoruz ki drone kullanmak marifet gerektiriyor. Yalnız çarptığı ana kadar ve devamında güzel bir gün batımı görüntüsü yakalanmış. Hakkını verelim!

3. Gezi Parkı olayları sırasında çekilen bu görüntü, drone’ların gazetecilik alanında nasıl kullanılacağını bizlere kanıtlıyor. İndirilme riski ise bir helikoptere göre daha fazla, bunu da kabullenmek gerek.

4. İstanbul’un turistik yerlerini drone bakışı keşfetmek istiyorsanız gayet keyifli bir video. Yolculuk Aya Sofya’dan başlayıp, Kız Kulesi’nde son buluyor.

5. Geceleyin Ulus Parkı’ndan çekilen bu görüntü, İstanbul’un hava karanlıkken ne kadar ışıltılı ve güzel olduğunu bize kanıtlıyor. Boğaziçi Köprüsü’nün ışıklarının sürekli değişmesi de bunun cabası.

6. Geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan Bosphorus Cup yelken yarışlarında çekilen bu görüntü drone’ların etkinliklerde de ne kadar faydalı bir şekilde kullanılacağını gösteriyor. Boğaz’ın drone tarafından kaydedilmesi de işe ayrı bir hava katmış.

7. Selçuk Saraç‘ın objektifinden yakalanan bu görüntü bulutlu bir İstanbul’un da ne kadar güzel olabileceğini bize yansıtıyor.


*Öne çıkan görsel drone ile çekilmemiştir.