Ülkemizde maker akımı gitgide yaygınlaşıyor. Geçtiğimiz sene ilk kez düzenlenen Maker Faire‘dan sonra, ülkemizin ilk Maker Lab’ı da (IML) bu hafta sonu açılıyor. Kurucu ortaklarından Ongun Tan ile sorularımızı paylaştık.

Istanbul Maker Lab projesi nasıl doğdu?

Istanbul MakerLab, Makers Türkiye gönüllüleri tarafından kuruldu. Açık inovasyonun geldiği son nokta olarak gördüğümüz maker hareketi  ile ilgili Makers Türkiye’ye birçok soru geliyordu. Nerede eğitim alırız, bu araçlara nerede ulaşırız, üye olabileceğimiz bir atölye var mı diye. Bu sorulardan yola çıkarak Istanbul MakerLab(IML) fikrini hayata geçirmek istedik. IML, Türkiye’nin ilk üyelik sistemi ile çalışan, halka açık atölyesi. Merkezi konumuna özellikle dikkat ederek 4.Levent Metro çıkışına 3 dakika yürüyüş mesafesinde, cadde üzerinde, 500m2 bir alanda girişimciler, tasarımcılar, maker ve hackerların bulunduğu bir ortak çalışma alanında bulunuyor.

– Istanbul Maker Lab’de ne tarz programlar olacak?

IML içinde hem çocuklar hem yetişkinler için programlar olacak. Çocuk atölyelerini Maker Çocuk düzenliyor. Haftalık programı makercocuk.com üzerinden alabilirsiniz. Çocuk atölyeleri dışında yetişkinler için çeşitli atölyeler olacak. Bunlar hem sıfırdan başlayanlar için hem de işi daha önce bilenler için Pro atölyeler olarak ayrılacak. Ayrıca hackathonlar, makeatonlar, robotik-startup-iot gibi konularda “Konulu Konuşmalar” diye adlandırdığımız talk günleri olacak. 7/12 açık bir şekilde aylık üyelerimize maker ruhunu hissedecekleri bir maker lab ortamı da sunuyoruz. Eylül ayında başlayacak olan üyelik paketlerimiz ve etkinliklerimiz, atölyelerimizi web sitemiz, mail grubumuz ve sosyal medya kanallarımız üzerinden duyuracağız.

 – Gelen kişiler hangi ürünleri deneme fırsatı yakalayacak?

Farklı birçok aracımız var. Hem basit programlanabilir Arduino, Raspberry Pi gibi elektronik kartlar, çocuklar için daha Makey Makey, LittleBits tarzı devreler, 3 boyutlu yazıcılar, desktop cnc gibi araçları deneyimleme frsatı olacak. Ayrıca çocuklar için scratch gibi görsel kodlama eğitimlerinden, yetişkinler için java, mobil uygulama gibi daha gelişmiş eğitimlere kadar öğrenme fırsatı olacak.  

– Yurtdışında benzeri bir modeliniz bulunuyor mu? Varsa neler?

Yurt dışında bulunan maker lableri ve ortak çalışma alanlarını inceleyerek optimum bir sistem yarattık. Üyelik modeli olan TechShop’ı IML için örnek aldık. Ama Platform Istabul’un vizyonu bunun daha da üzerinde. Genelde Türkiye’de de mekanlar ya ortak çalışma alanı, ya kuluçka merkezi ya da atölye olarak pozisyonlanıyor. Bizim modelimiz bu üçlüyü bir arada sunuyor. Hem startuplar, hem makerlar aynı anda lean ve rapid prototyping ile hızlıca ürün geliştirebiliyorlar. Çok farklı projelerimiz hakkında bilgiyi çok yakında duyacaksınız.

Üyelik ücretleri nasıl olacak?

Eylül ayında başlayacak üyelik paketlerimiz için çeşitli seçeneklerimiz var. Tek günlük üye olup maker lab’i deneyimleyebilecekleri gibi aylık paketlerimizden de satın alabilirler. Başlangıç için özel kampanyalarımız olacak.


– Bu projede neyi hedefliyorsunuz?

İstanbul Maker Lab olarak çocukların, öğrencilerin, öğretmenlerin, tasarımcıların, girişimcilerin, mühendislerin, maker kültürünü anlamaları, üretime yönelik bir kültürü benimsemeleri için atölye ortamında kendilerini geliştirebilecekleri bir mekan yaratmayı hedefliyoruz. MakerLab içerisinde bulunan şirketlerdeki promakerlar ile her zaman danışabilecekleri kişiler oluştuğu için, kişi üretim sürecinde anında hızlandırılabiliyor. Beraber üreterek sağlanan verimli süreçler, yüksek katma değerli sonuçlara ve sürdürülebilir projelere dönüşünüyor.