Geliştirilen ürünler eşliğinde Internet of Things kullanımına hizmet eden cihazlar gün geçtikçe daha çok rağbet görüyor. Etrafımızda hayatımızı kolaylaştırma amacıyla üretilen bunca cihaz olmasına rağmen halen cüzdanımızı, bisikletimizi ya da önemsediğimiz nesneleri kaybedebiliyoruz. Kaliforniya merkezli Iotera firması, Iota adında geliştirdiği takip cihazı ile benzeri cihazların kullanımına yenilik getiriyor.

Iota, bisikletiniz kurcalandığı ya da köpeğiniz/kediniz evden kaçtığı zaman sizi gerçek zamanlı haberdar eden küçük bir takip cihazı. Aslında Iota donanım ve özellik bakımından normal bir takip cihazından biraz daha fazlası diyebiliriz; cihazda sıcaklık algılayıcısı, ivmeölçer, speaker, acil çağrı düğmesi gibi eklentiler mevcut. Bu eklentiler aracılığıyla takip etmek istediğimiz şeyin sadece yerini öğrenmekle kalmayıp, sıcaklık algılayıcısı ile çevresel koşulları da takip edebiliyorsunuz.

Iotera

Tüm bunlar, Iota cihazlarını internete bağlayan Home Base (Ev İstasyonu) adlı kablosuz baz istasyonu sayesinde gerçekleşiyor. Yaklaşık 5-6 kilometrelik bir kapsama alanı olan Home Base, kapsama alanı dahilinde bulunan tüm Iota takip cihazları (diğer Iota cihazlarıyla da) ile iletişim içerisinde oluyor. Cihazın çalışma prensibi çok karmaşık değil; çevreden toplanan mesajlar Iotera’nın sunucularına gönderiliyor, oradan da ilgili kullanıcılara geri yönlendiriliyor. Burada ki asıl nokta, civarda ki Iota kullanıcı sayısı arttıkça, takip cihazlarının kapsama alanı genişliyor. Şöyle de düşünebilirsiniz; 6 kilometrelik bir alan içerisinde eğer başka bir Iota kullanıcısı bulunuyorsa, kapsama alanınıza otomatikman 11-12 kilometre ekleniyor (Parazitlenme, toprak örtüsü ve engelleyici yapı gibi dış faktörlere bağlı olarak tam kapasite çalışamayabilir). Iotera’nın da nihai amacı bu diyebiliriz; ne kadar çok kullanıcı o kadar kapsama alanı, bu sayede koca bir şehir bile kapsama alanına dahil edilebilir. Bu arada, tahmin edebileceğiniz gibi böyle geniş bir takip ağının kullanımının aylık bir ücreti olur; ama Iota ücretsiz…

Iota

Home Base’ıın kurulumu ise gayet basit; Home Base’ı evinizin camına yerleştirdikten sonra WiFi ağınızla eşleştirin ve Iota üzerinde bir profil yaratın. Ardından Iota’yı takip etmek istediğiniz nesnenin/canlını üzerine yerleştirin ve uygulama üzerinden coğrafi duvarları belirleyin. Örneğin eğer köpeğiniz sanal olarak belirlediğiniz coğrafi duvarın dışına çıkarsa telefonunuza hemen bir uyarı geliyor.

iPhone 4S, 5, 5C, 5S ve bazı Android cihazlar ile uyumlu çalışabilen bu takip cihazı AES şifreleme algoritması kullandığı için eşleştirdiğiniz mekanların güvenliğini dert etmek zorunda kalmıyorsunuz. Cihazın pil ömrü tekrar şarj etmeksizin ortalama 4 ay boyunca dayanabiliyor ama bu süre tabii ki sizin Iota’yı ne sıklıkla kullandığınıza da bağlı. Ayrıca Iota’nın civarında ne kadar Home Base varsa o kadar az güç harcıyor, bu da pil ömrünü haliyle daha çok uzatıyor.

Kullanıcı Iota’yı herhangi birini takip etme amaçlı kullanabilir. Iotera firması bu konuyu tamamen kullanıcının inisiyatifine bırakmış durumda. Bu kötüye kullanımı saymazsak genel olarak kullanışlı bir cihaz olan Iota’yı, bir adet Home Base, Iota takip cihazı, USB kablo, çift taraflı yapışkan şerit, anahtarlık aparatı ve tasma aparatı ile toplam 138$’a kendi sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com