Internet of Things sektörü altında birçok ürün ve servis büyümeye, genişlemeye ve olgunlaşmaya devam ediyor. Peki, bu sektöre kimler yön veriyor? Aşağıdaki listemizde IoT konusunda uzmanlaşmış ve konunun bir nevi ilan panosu görevini üstlenen kişilere yer verdik.

Tony Fadell @tfadell

Tony_Fadell

Adı sürekli IoT ve Akıllı Ev uygulamaları ile anılan Nest’in CEO’su Tony Fadell’i listemizin başında analım.


Vala Afshar @ValaAfshar

vala_afshar

IP tabanlı iletişim ve ağ bağlanabilirliği üzerine sofistike Ethernet çözümleri geliştirip, tasarlayan Extreme Networks firmasının pazarlama kurulu başkanı olan Vala Afshar aynı zamanda Huffington Post’a da katılımda bulunuyor.


Kevin Ashton @Kevin_Ashton 

kevin_ashton

1999 yılında “Internet of Things” terimini türeten ve günümüzde de uzmanlığını aynı konu üzerine devam ettiren kişi. Bu videodan da sorumlu;


Rob Tiffany @RobTiffany 

Rob_Tiffany

Dünyanın en büyük mobil ve kablosuz çözüm geliştirin Fortune 100 firmaları için piyasanın gelişimini ve yayılımını izleyen Rob Tiffany, uzunca bir süredir Microsoft için çalışıyor. Buna ek olarak web sitesinde “yazar, mobil+IoT stratejisti, öğretmen, girişimci, mimar, geliştirici” gibi tanımlamalarla karşılaşmak mümkün.


Stacey Higginbotham @gigastacey 

stacey higginbotham

Gigaom’um başyazarlarından olan Stacey Higginbotham, ürünleri yerinde denemeyi seven yani yeni çıkan bir ürünün tanıtmak için ayağına kadar giden bir yazar. Eğer IoT’e dair yeni bir ürün piyasa çıkmışsa, Stacey kesin yazmıştır.


Alexandra Deschamps-Sonsino @iotwatch 

Alexandra

Yaklaşık 9 yıl önce kurulan; IoT üzerine odaklanmış tasarım ve danışmanlık firması DesingSwarm’ın yöneticisi Alexandra Deschamps-Sonsino, IoTAngels kurucusu ve The Good Night Lamp’in de yaratıcısıdır.


Glenn Cameron @GlennCameronjr

glenn_cameron

Samsung’da geliştirici ve IoT meraklısı olan Glen Cameron, alım-satım işlemlerinde Bitcoin kullanılan Eggify’ın kurucusu.


Dr. Angela Orebaugh @AngelaOrebaugh 

Angelan Orebaugh

IoT güvenliğini yaymaya çalışan Angela Orebaugh, teknoloji ile daha güvenli ve iyi bir dünya yaratmanın mümkün olduğuna inanıyor. Düşüncelerini blog sitesinden takip edebilirsiniz.


Peggy Smedley @ConnectedWMag 

peggy_smedley

IoT ve M2M üzerine tecrübeli olan Peggy Smedley, aynı zamanda tanınmış bir yazar ve radyo programı sunucusu. Connected World ve Peggy Smedley Show siteleri üzerinden takip edebilirsiniz.


Kevin Kelly @kevin2kelly 

kevin_kelly

Wired dergisinin genel yayın yönetmeni olan Kevin Kelly, Quantified Self ‘in de kurucusu. What Technology Wants adlı kitabında teknolojinin önümüze serdiği bilinmezlere değiniyor. Şu sıralar yazılarını The Technium’da bulabilirsiniz.


Bruce Sterling @bruces 

bruce_sterling

2003 yılından beri Wired Magazine’e bağlı Beyond The Beyond bloğunda düşüncelerini yazan Bruce Sterling, CyperPunk tarzını tanımlayan yazarlardan biridir. Aşağıdaki videoda kendisinin IoT hakkındaki düşüncelerini izleyebilirsiniz.


Andy Smith – @kabbenblock

kabben_block

 

Dünyanın en inovatif eğitim kuruluşlarından The Last Mile‘ın ekibinde yer alan Andy Smith, nesnelerin interneti alanında attığı tweetlerle mutlaka takip edilmesi gereken kişilerden.


Dana Blouin @danablouin

dana_blouin

Bu alanda bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Dani Blouin takip edilmeden olmaz.


Alex Butler @alex_butler

alex_butler

Sağlık alanındaki deneyimini nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojiyle birleştiren Alex Butler, aynı zamanda The Earth Works‘ün de partnerlarından.

Görsel Kaynak: http://www.ics.com/