Nesnelerin interneti konusu yaygınlaştıkça, ülkemizde de bu alanda çalışma yapan firmaların sayısı çoğalıyor. IVEN de bu alanda B2B’ye yönelik çalışma yapan Made in Turkey firmalardan biri. 2014 yılında NETAS WESLEY CLOVER fonunun finansmanı ile 4 ortak tarafından (Erol Batuhan Özden, Berk Baydur, M.Sedat Güngör, Murat Cansoy) kurulan firmayla kısa bir röportaj gerçekleştirdik.

• Girişiminizi tek bir cümleyle tanımlar mısınız?

IVEN firmaların sahadaki veya müşterilerindeki cihazlarını takip etmelerini ve yönetmelerini sağlayarak firmaların katma değerli servisler sunmasını sağlayan ve gelir modeli abonelik bazlı olan bir nesnelerin interneti bulut platformudur.

• Ürünü ne kadar sürede geliştirdiniz? Hazır bir altyapı kullandınız mı?

IVEN, İlk müşterisini Mart 2015’te elde etmiş olup akabinde Vestel ve Arzum sonrasında ise müşteri ağını biraz daha genişleterek Amerika’nın büyük servis sağlayıcılarından biriyle çalışmaya başlamıştır. IVEN için hazır bir altyapı kullanılmamıştır.

• Girişiminize dair bir kaç veri paylaşır mısınız? 

Nisan 2016 itibariyle yaklaşık 10.000 cihaz, IVEN ürün bulut platformuna bağlı hale gelecektir.

• Ne kadar yatırım aldınız?

IVEN’in aldığı ilk etap yatırım $1M.

• Rakiplerden farkınız nedir?

İhtiyaçlara olabilecek en hızlı yanıtı en kısa sürede verebilmemiz ve değişken bir ürün sunabilmemizdir. Ürünümüz yaptığı analizlerle; kullanıcının verimliliğini arttırırken, aynı zamanda maliyetlerini düşürmeye ve alarmlarla hızlı aksiyonlar almasına da sebebiyet veriyor.

• Hedefleriniz neler?

IVEN olarak uzun vadeli planımız yani asli hedefimiz global müşteri portföyümüzü arttırmak ve üretilecek her akıllı nesnenin, cihazın üretim aşamasında firmaların bir IVEN maliyetini de göz önünde bulunduracak olmasıdır. Kısa vadeli hedeflerimiz arasında da ilk sırayı, 2016 yılının 4.çeyreğinde 2.tur yatırımı almak gelmektedir. Genel manada yatırımlarımızı hizmet verdiğimiz dikeyleri arttırmak ve piyasada başarılı örnekler sunan bir IoT firması olmak için kullanmaktayız.