Nesnelerin İnterneti! Aklınıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete erişip, diğer cihazlarla iletişim halinde olması. Ya da her nesnenin başına akıllı kelimesini koymak…

Internet of Things (IoT) kavramının tarihine baktığımızda ilk olarak 1999 yılında Kevin Ashton tarafından kullanıldığını görüyoruz. Ardından da yavaş yavaş IoT konseptli ürünler geliştirildi. Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde nesnelerin interneti de hayatlarımızı değiştirmeye devam ediyor. Şu anda 2020 yılı içerisinde yaklaşık 25 ile 50 milyar arasında ürün
internet aracılığı ile birbirine bağlı. Pazar büyüklüğünün de 2027 yılında 2.7 milyon dolara kadar artacağı düşünülüyor. Bunun sonucunda dünya daha çok değişecek.

Akıllı cihazların günlük hayatımızda, iş yerlerinde, sağlıkta, eğitimde ve sanayi de yeri oldukça geniş. Akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, akıllı raketler, ev otomasyon sistemleri, akıllı arabalar günlük hayatımızda en çok tercih ettiğimiz akıllı cihazlardan. 2020 yılı içerisinde yaşanan küresel COVID-19 salgını sebebiyle eğitim ve iş hayatlarımızda akıllı cihazlar vazgeçilmez oldu. Nesnelerin interneti sanayi tarafında akıllı cihazlar, giyilebilir cihazlar, robotlar ve yapay zeka gibi devrim niteliğinde gelişmeleri hayatlarımıza soktu. Endüstri kısmında ise nesnelerin internetinin birleşmesi  üretimde kullanılan akıllı cihazlar sayesinde insan hatasını en aza indirdi.

Nesneler üzerine yapılan yatırımlarla, hepsi Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi ile internete bağlanıyor. Bağlanılamayan bölgelerde de Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi altında hayatımıza dronelar girecek. Akıllı ürünler de internete yakınlarında bulunan modemler dışında dronelar sayesinde de girebiliyor ve kullanıcılara bildirileri aktarabiliyor.

Internet of Things kavramı altında geliştirilen ürünler genelikle mobil cihazlar ve tabletlerle birlikte çalışıyor. Her nesnenin mobil üzerinden erişilebilen bir uygulaması oluyor ve böylece bu uygulama sayesinde nesneler bildirimleri uygulamalara aktarabiliyor.Mesela Amazon yapay zeka ile desteklenen sanal asistan olan Alexa ile kullanılması amaçlanan akıllı ev şirketi
Eero’yu satın aldı. Amazon bu yatırımında Alexa kullanılarak akıllı ev cihazlarının bağlantı kalitesinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Yani Echo’ya Wi-Fi modem ve router özelliği eklemesi fikri gerçekleştirilirse Alexa ile entegre
çalışacak tüm akıllı ev cihazlarının tek dokunuşla ev ağına bağlanma avantajı sağlanacak.

Nesnelerin İnterneti Örnekleri Nelerdir?

Nest: Google tarafından 2014 Ocak ayında 3.2 milyar dolara satın alınan Nest ile evinizin / ofisinin sıcaklığını dışarıdan kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Nest’te duman dedektörü de bulunuyor ve herhangi bir acil durumda sizi uygulama üzerinden haberdar ediyor.

Akıllı Priz WeMo: Wemo adlı ürünü normal bir prize takarak herhangi başka bir cihazın fişini takabilirsiniz. Akıllı telefondan tek tuşla prizin gücünü açıp kapayabiliyorsunuz. Mobil uygulama sayesinde prizlerin ne kadar süre açık kaldığı ve ne kadar enerji harcadığı kontrol edilebilir.

Hapifork: Bir akıllı çatal olan Hapifork, hızlı yediğinizde ya da gün içerisinde fazla yemek tükettiğinizde sizi uyarıyor ve düzenli beslenmenize destek oluyor.

Petnet Evcil Hayvan Besleyici: Petnet evinizin minik üyeleri için akıllı besleyici geliştirdi. Kedi ve köpeklerinizi yemesi gereken mama miktarı, türü ve zamanı için tavsiyeler veriyor. Akıllı telefon ile kontrol edilen Petnet akıllı besleyici evde olmadığınız durumlarda evcil hayvanlarınızın mama durumları hakkında bilgi veriyor.

Micoach Akıllı Top: Adidas markası altında çıkan bu akıllı top ile; attığınız kaç penaltının gol olduğunu, kaç kilometre hız ile vurduğunuzu ve hangi ayakla kaç gol attığınız gibi bilgileri uygulama sayesinde takip edebiliyorsunuz. Ayrıca arkadaşlarınızla karşılaştırma da yapabiliyorsunuz.

Micoach Akıllı Top

Micoach Akıllı Top

 

August Akıllı Kilit: Bu akıllı kilit anahtar taşıma zahmetini ortadan kaldırıyor. August akıllı kilit eve geldiğinizde otomatik olarak açılıp kapanabiliyor. Akıllı telefon kullanılarak akıllı kilit sistemi uzaktan da kontrol edilebiliyor.

Smart Things: Akıllı evler için şu anda en fazla tercih edilen ürünlerden biri Smart Things. Ürünü akıllı telefonunuz üzerinden desteklenen cihazlarla entegre ederek, sabah uyandığınızda kahveniz yapılmaya başlanabilir ya da eve geldiğinizde ışıklar veya müzik sistemi otomatikman açılabilir.

Babolat: Bir akıllı raket olan Babolat; tenisçilerin topa vuruş hızlarını, vuruş açılarını ve hangi elle / stille vurduklarını takip ediyor. Ardından da uygulama üzerinden istatistikleri anlık olarak kullanıcıyla buluşturabiliyor.

Automatic Araba Takip Adaptörü: 

Bu adaptör arabanızın kaç kilometre yaptığını, yakıt masrafını, konumu ve kaç saat sürüş yaptığınızı gösterir.

Edyn: Bahçeler için geliştirilmiş bir akıllı ürün olan Edyn, toprağa ne ekmeniz, nasıl ekmeniz ve toprağı hangi aralıklarla sulamanız gerektiği konusunda önerilerde bulunuyor.

Edyn

Edyn

Dropcam: Nest’in 555 milyon dolara satın aldığı Dropcam, evinizi kurulan kameralarla akıllı telefon ya da PC üzerinden izleme imkanı sunuyor. Kameraların içerisinde ayrıca zoom yapabilme özelliği de mevcut ve çekilen görüntüler buluta kaydediliyor.

Ring: Bir akıllı zil üreticisi olan Ring, Amazon tarafından 1 milyar doların üzerinde bir fiyata satın alındı. Bu zil üzerinden, evinize kimlerin geldiğini evin dışındayken de görebiliyorsunuz.

Nesnelerin interneti alanında piyasaya sürülen ürünlere sitemizin nesnelerin interneti kategorisi altından da erişebilirsiniz.

Türkiye’de Nesnelerin İnterneti

Türkiye’de nesnelerin interneti pazarı da hızlı bir şekilde ilerliyor.

Biz de Made In Turkey başlığı altında bu ürünlere yer vermeye çalışıyoruz.

Sade Grup’un sade.io adı altında geliştirdiği ürünler, Reengen firmasının enerji alanında yaptığı çalışmalar, sensörlerle çalışan Makey nesnelerin interneti alanında takip edilmesi gerekenlerden.

Pubinno, Cosa, EvrekaIVEN ve Arçelik‘in de bu alanda girişimleri bulunmakta.

Giyilebilir teknoloji alanında da Vestel’in çalışmaları mevcut. Vestel’in VFit adlı ürününü 99TL’den satın alabilirsiniz.

Türkiye’de nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren tüm firmalara burada yer verdiğimiz yazıdan ulaşabilirsiniz. 

vestel-vfit

Bir Görüş:

Benim burada özellikle belirtmek istediğim bir konu var. Ben nesnelerin interneti alanındaki ürünlerin öncelikle bana hangi alanda tasarruf ettireceğine bakıyorum. Yani benim o ürünümü başka bir ürüne tercih etmem için sebep ne. Ben neden – örnek veriyorum – Cosa adlı ürünü almalıyım. Ve burada öne çıkan bir faktör var: Ekonomik kullanım. Ben şu an doğalgaza X TL veriyorken, bu Cosa adlı ürünle x/2 TL olacaksa ve ürün fiyatını 5 ayda çıkarıyorsa ben niye bu ürünü almayayım. Ya da Reengen bana enerji alanında bu şekilde bir tasarruf sağlıyorsa, niye bu ürünü ben kullanmayayım. Maksat kaynakları daha verimli bir şekilde kullanmak ve daha az para harcamak değil mi? Teknolojinin arkasında yatan felsefenin bu olduğunu düşünüyorum.

Tasarruf dışında öne çıkan nesnelerin interneti ürünlerine biraz lüks gözüyle bakıyorum. Akıllı saatler bunun bir örneği olabilir. Akıllı saat alırken, neden aldığınızı çok iyi bilmelisiniz. Yoksa bu ürünü kısa bir zaman sonra kutusuza koyarsınız.

Veri toplayıp, onları sizinle analiz şeklinde paylaşan ürünler için de onların kullanım sürekliliği önemli. Alacağınız bir akıllı top, akıllı çatal ya da akıllı raket ile antreman yapmayacaksanız, onu satın almanın hiçbir manası olmuyor.

Tasarruf odaklı nesnelerin interneti ürünlerini listelediğim yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti Kullanım Alanları Nelerdir?

Sağlık

Nesnelerin interneti sağlık alanında etkin çözümler sunmakta. Sağlıklı yaşam hareketliliği, kronik hasta takibi, yaşlı bakımı ya da ilaç takibi ve tedavisi gibi konularda farklı uygulamalar sunulur.

Örnek Kullanım

Healthpatch Sağlık Monitörü hastaneye gitmeden muayene olmanıza olanak sağlar. Bu cihaz sağlık çalışanlarına haber verme, kalp atım hızı ölçümü, EKG çekimi ya da vücut sıcaklığı ölçümü gibi konularda size yardımcı olur.

Çevre

7 küsur milyarlık nüfusu ile dünya, doğal kaynaklarının yönetimi olarak büyük bir problem haline geliyor. Nüfus artışına bağlı çevreyi korumak ise daha komplike bir hal alıyor, fakat IoT; temiz su, hava kirliliği, katı atık depolama sahası ve orman kaybı gibi problemlere çözüm üretmek için eşsiz fırsatlar sunuyor. Sensör tabanlı cihazlar çöp ve kanalizasyonlarda veri topluyor; aynı şekilde şehir dışında-ormanlık alanlarda; göl ve nehir yataklarında işlevsel durumdalar. Çevreye bağlı tehditlerin bazıları kompleks olabiliyor, fakat IoT bunun için burada diyebiliriz. En azından sorunu teşhis edip, ölçümlemek IoT sayesinde mümkün.

Örnek Kullanım

– Air Quality Egg adında bir cihaz ile ofis ve yaşam alanlarındaki hava kalitesini ölçümleyebiliyorsunuz. Aynı teknolojinin geniş ölçekte kullanılarak şehrin sakinlerine havayı ne kadar kirlettikleri öğretilebilir, daha geniş ölçekte global bir farkındalık yaratmak da mümkün.

– Güneş panelleri ile çalışan BigBelly adlı bir çöp konteynırı dolduğu zaman temizlik görevlilerine haber gönderiyor. Konteynırın boyutunun/kapasitesinin değiştirilmesi gibi işlemler; çöp kutularının hareketlilik seviyesini kontrol ederek gerçekleştiriliyor.

– Ülkemizden çıkma bir girişim olan Evreka bunun çok güzel bir örneği. Akıllı şehirler konsepti altında, çöplerin daha efektif bir şekilde toplanmasını sağlıyor.

Tarım

IoT, tarımsal üretimi arttırmak için her adımın gözlemlenebildiği akıllı tarlalar kurulmasına olanak sağlıyor. Buna ek olarak, gıda güvenliği açısından IoT’nin sunduğı veri tabanlı çözümler tüketicilere yedikleri yemeğin dahi takibini yapabilme seçeneği sunuyor.  IoT sayesinde tarla alanlarında gübre oranı ne kadar olmalı ya da ürünler hangi oranda sulanmalı gibi konularda bilgi sahibi olunabiliyor. 

Örnek Kullanım

– Waterbee adıyla geliştirilen akıllı sulama sistemi, sensörler yardımıyla su tüketimini azaltma ve toprağın durumu hakkında bilgi verme konusunda kolaylık sağlıyor. Sistem, topladığı veriyi analiz edip, sulama sisteminin kurulduğu alandaki toprağın ihtiyacına göre sulama işlemini gerçekleştiriyor.

– Z-Trap adlı cihaz ile çiftçiler bölgedeki böcek popülasyonunu takip edip, ürünlerini koruyabiliyor.

Enerji

Nüfus ve talep artışına bağlı olarak, global enerji tüketiminin önümüzdeki 30 sene içerisinde yüzde 50 civarında artacağı ön görülüyor. IoT’nin bu konuda da faydalı olacağından şüpheniz olmasın. IoT, global enerji sorununa; temiz enerji teknolojileri üreterek ve hali hazırdaki ürünlerin verimliliğini optimize ederek katkıda bulunacak.

Örnek Kullanım

– Ev ve ofis ortamında kullanabileceğiniz termostat (Nest), aydınlatma sistemleri (Philips Hue), kuru temizleme makineleri (Whirlool) gibi hali hazırda enerji tüketimini optimize eden cihazlar.

Kamu Düzeni ve Güvenliği

Kamu düzeni ve güvenliği devletin en önemli sorumluluk alanlarından biri. Nesnelerin interneti, kamu güvenliğini artırmak amacıyla devlet kurumlarına yardımcı olabiliyor. Örneğin; ani kalp durması gibi bir rahatsızlık geçiren birinin durumunda; müdahale yapılmadan geçen her dakika kurtulma oranını düşürür. İster doğal afet, isterse de medikal öncelik gerektiren bir durum olsun; birbirleri arasında çabucak bilgi transferi yapan cihazlar, acil durumlarda yardımcı olacaktır.

Örnek Kullanım

– Köprülerde zamana bağlı olarak oluşan yapısal değişiklikleri ve buna bağlı olarak köprünün sağlık durumunu, çeşitli sensörler yardımıyla gözlemlemek mümkün. Aşağıdaki resimde gördüğünüz Jindo köprüsü (Kuzey Kore) üzerinde bulunan 600 ‘den fazla sensör ile dünyanın tam otomatik ilk köprülerinden biridir. Bu tarz sistemler tehlike anında, köprü mühendislerine mail ya da mesaj da gönderebiliyor.

Kamu Aydınlatması çevre alanına yönelik akıllı çalışmalardan biri. IP tabanına sahip ışıklar merkezi kontrol istasyonlarından kontrol ediliyor. Bununla beraber dış mekanlarda LED aydınlatmaların enerji seviyeleri isteğe göre ayarlanabiliyor.

Kullanım alanları hakkında daha fazla detaya yer verdiğimiz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

IoT, günümüzün en trend konularından biri ve geliştirilecek olan ürünlerin sayısı da hiç duracak gibi değil. Günlük yaşantımızda, tarım alanında, akıllı şehir ve ev konseptinde, binalarda, enerji tüketiminde, güvenlik ve sağlık gibi alanlarda kullanılacağı düşünülen nesnelerin interneti kavramı; bir şekilde şu an yaşadığımız düzende değişiklik getirecek ve zamanımızı daha verimli kullanmamızı sağlayacak. Her ürünün internete erişilebilir olmasıyla da belki de yeni bir çağa girilecek. Kim bilebilir?

Görsel Kaynak: sourcefed.com