Intel’in her yıl düzenlediği Intel Teknoloji Konferansı, bu yıl 26 Kasım’da Ankara’da ve 9 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleştirildi. Konferansın İstanbul ayağında Teknolo olarak oradaydık. Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen konferansın odak noktalarından biri, Intel’in “4. Endüstriyel Devrim” olarak nitelendirdiği nesnelerin internetiydi.

Konferansta ilk olarak robot Nao sahne aldı. Robot Nao, katılımcılara günün programını anlattı ve kısa bir harmandalı gösterisi sergiledi. Intel Atom işlemcisiyle çalışan ve öğrenme yeteneğine sahip olan Nao, gün boyunca fuaye alanındaki katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Bunun hemen ardından Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın açılış konuşmasını yapmak için sahneye geldi. İlk olarak teknoloji dünyasındaki değişimlerden ve nesnelerin internetinden bahsetti. Mevcut olarak tüm dünyada 14 milyar akıllı cihaz olduğunu ve bu sayının 2020’de 50 milyar olmasının beklendiğini belirtip, 50 milyar cihazın 35 zetabayt veri üreteceğini ve bunun da bütün sektörlerde bir değişime neden olacağını söyledi. Sayın Aydın, teknolojiyle birlikte müzik ve medya sektörlerinin nasıl bir evrim geçirdiğinden bahsederek değişen sektörlere rağmen insan faktörünün hep aynı kaldığını vurguladı. Nesnelerin internetinin 19 trilyon dolarlık bir pazarı ortaya çıkaracağını söylerken, Intel’in giyilebilir teknolojilere yaptığı yatırımlara vurgu yaptı. Bu kapsamda, Intel’in satın aldığı Basis Science firmasının geliştirdiği akıllı saat Basis, 50 Cent’in sahibi olduğu SMS Audio firmasıyla birlikte geliştirilen ve kulaktan nabzı ölçüp buna göre müzik çalan kulaklık BioSport, kadınlara hitap eden akıllı bileklik Mica ve Fossil ile birlikte geliştirmeyi planladıkları saat projesinden bahsetti.

Burak Aydın’ın sunumunun devamında Intel’in AR-GE merkezinin yaptığı işbirlikleriyle ortaya çıkan ürünler tanıtıldı. Bu ürünlerden ilki olan, modacı Ezra+Tuba tarafından tasarlanan ve Intel Edison platformuyla akıllı hale getirilen kıyafetler mankenler tarafından sergilendi. Daha sonra Deniz Karaşahin sahneye davet edildi ve Intel’in AR-GE ekibiyle birlikte geliştirdikleri akıllı alçıdan bahsetti. Intel’in Edison platformu kullanılarak geliştirilen ve 3D yazıcılarla üretilen bu akıllı alçı kullanıcının konforunu hedefliyor ve üzerindeki sensörler sayesinde iyileşme sürecini sürekli olarak takip ediyor. Telefona yüklenen uygulama ile bu süreç kolaylıkla görüntülenebiliyor. Tanıtılan bu iki projeyle birlikte, Burak Aydın Intel’in AR-GE merkezinin bu tarz projelere destek vermeye devam edeceğini vurguladı.

Burak Aydın’dan sonra etkinliğin sponsorlarından olan Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv sahneye geldi. Süreyya Ciliv, gelişen teknolojiyle birlikte mobilin artan öneminden ve Turkcell’in yeni servislerinden bahsetti. Daha sonra Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği Başkanı Mehmet Nane, katılımcılara teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıkları ve alışveriş deneyimini nasıl değiştirdiğini anlattı.

Öğleden sonra paralel olarak dört oturum gerçekleştirildi. Bu oturumlardan biri de nesnelerin interneti üzerineydi. Oturumda ilk olarak nesnelerin internetinin geleceği ve Intel’in bu alanda yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği ürünler üzerinde duruldu. Daha sonra Intel’in Türkiye’deki iş ortaklarından ARDIC Technology ve Sistem 9 Medya’nın nesnelerin internetine yönelik hizmetlerinden bahsedildi.

Son teknolojilerin tanıtıldığı Intel Teknolojisi Konferansı, sektör çalışanlarını ve teknoloji meraklılarını bir araya getirerek teknolojinin zaman için nasıl geliştiğini gözler önüne serdi ve bundan sonra teknolojinin hangi yönde ilerleyeceği konusunda katılımcılara ışık tuttu.