Cihazları sesli komutlar ile kontrol edebilmek, giyilebilir teknolojilerin yaygınlaşması ile giderek önem kazanan konulardan bir tanesi. Akıllı telefonlarımızda Google Now ve Siri ile başlayan sanal asistan furyasına, Intel de CES 2014’te tanıttığı akıllı kulaklık Jarvis ile katılıyor.

Sanal asistanlar, akıllı telefonlarımızın en çok kullandığımız özelliklerini, karmaşık arayüzlere gerek duymadan, yalnızca sesli komutları kullanarak kullanmamıza olanak sağlıyor. Ancak bugün kullanmakta olduğumuz kişisel asistanlar, sesli komutları algılayabilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle verilen komut ne kadar basit olursa olsun, algılanması birkaç saniye sürüyor.

Intel tarafından geliştirilen Jarvis ise, komutlarınızı algılayabilmek için özel bir işlemciye ve yazılıma sahip. Bu yüzden komutları internet bağlantısına ve bulut sunucuya ihtiyaç duymadan oldukça hızlı bir biçimde algılayabiliyor. Offline ses tanıma teknolojisi ile tepki süresini azaltmasına karşın, Jarvis’in birçok özelliğini kullanabilmek için yine de bir internet bağlantısı gerekiyor. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonla eşleştirildiğinde Jarvis ile yapabileceklerinizi ise şu şekilde sıralamak mümkün;

  • Telefonunuzu kablosuz olarak kontrol etmek,
  • Yol tarifi almak,
  • Yakınlardaki restoranları incelemek.

Jarvis ile ilgili fazla bilgi olmamasına karşın şarj süresinin bir gün civarında olduğu söyleniyor. Şarjı bittiğinde ise tek yapmanız gereken, onu “kablosuz şarj kasesi”ne koymak.

Intel Jarvis Kablosuz Olarak Şarj Oluyor

Cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı henüz açıklanmamış. Ancak şimdilik yaygın görüş, Intel’in Jarvis’i piyasaya çıkarmak için değil, akıllı telefon üreticilerine bir referans olması için ürettiği yönünde.

Görsel Kaynak: http://www.dvice.com/