Teknoloji sektörünün önde gelen markalarından Intel, moda tasarım ve saat üreticisi Fossil Group ile akıllı saat geliştireceğini duyurdu.

Intel kendi teknolojilerini Fossil’in tasarım anlayışı ile birleştirip, giyilebilir yeni ürünlerin yolunu açmayı amaçlıyor. Intel’in yatırım kolu Intel Capital ile birlikte çalışmayı planlayan Fossil, ortak yatırım seçenekleri yaratmaya ve giyilebilir teknoloji akımlarını değerlendirmeye çalışacak. Bilgisayarları el hareketleri ile kontrol eden kol bandının üreticisi Thalmic Labs ve fitness bant üreticisi Basis gibi yeni giyilebilir teknoloji şirketleri, Intel Capital’in yatırım yaptığı şirketler arasında yer alıyor.

fossil

Fossil ile güçlerini birleştiren Intel, diğer cihazlar ile eşleşebilen akıllı saat ve fitness bandı gibi giyilebilir cihazların üretimine ağırlık verip, gelişmekte olan markette büyümeyi düşünüyor. Daha önceden değindiğimiz akıllı bileklik MICA da, New York’un üst kesimine hitap eden Barneys ve Opening Ceremony de satışa çıkacak.

Genellikle çanta, kemer ve saat tasarımları ile tanınan Fossil, Intel’in teknoloji ve mühendislik alanında ki tecrübesinden yararlanıp, LG, Samsung ve Sony gibi büyük teknoloji firmalarının bulunduğu giyilebilir sektörüne giriş yapabilecek.

Intel, hali hazırda tanınan ve kendi dağıtım kanallarına sahip markalarla kurduğu ortaklıklar sayesinde sadece teknolojiye odaklanabiliyor. Uzunca bir süredir bilgisayar çipi üretimini genişletmenin yolları arayan Intel, şimdiye kadar mobil çip üretiminde de kar sağlayamadı ve Internet-TV projesini Verizon’a satmak zorunda kaldı. Küresel giyilebilir marketin 2012’de elde edilen 2.5$ milyarlık gelirin 2018’de 8$ milyara ulaşacağını belirten MarketsandMarkets’ın araştırmasına parmak basan Intel, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen genişleyen bu markette yavaş yavaş büyüyor.

Görsel Kaynak: http://www.hwa.com.tr/