Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri olan Intel geçtiğimiz aylarda, Münih ve Dublin’den sonra Avrupa’daki açık inovasyon modeliyle çalışan 3. Ar-Ge Merkezi’ni İstanbul’da açtı. Ofisi İTÜ içerisindeki Teknokent’te bulunan Intel Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin odak noktaları arasında; akıllı sistemler, eğitim teknolojileri, nesnelerin interneti ve giyilebilir teknolojiler yer alıyor. Biz de hem Intel Türkiye Ar-Ge Merkezi’ni yakından tanımak, hem de vizyonu hakkında bilgi sahibi olmak için Intel Türkiye Ar-Ge Direktörü Aslı Arslan Eşme ve ekibiyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

– Intel Türkiye AR-GE Merkezi’nin kurulum amacı nedir?

Intel’in uzun zamandır planları arasında olup, Mayıs 2014’te resmi açılışını yaptığı Ar-Ge Merkezi’nin esas amacı, belirlediğimiz odak alanlarında ekosistemdeki ortaklar ile projeler geliştirmek. Bu sayede Intel’in güçlü açık Ar-Ge kültürünü bölgeye taşıyabilmeyi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra maker diye tabir ettiğimiz geliştirici topluluğunu genişletmek ve Nesnelerin İnterneti ve Giyilebilir Teknolojiler gibi yeni alanlarda güçlü fikirlerin ve ürünlerin bu coğrafyadan çıkmasına da katkıda bulunmak istiyoruz. Intel’in de içinde bulunduğu pazar doğrultusunda; kreatif Ar-Ge diye de tabir edebileceğimiz açık Ar-Ge Merkezi’nde çalışmalar hem yazılım hem de donanım tarafında sürdürülüyor. Ayrıca Intel Labs organizasyonu içinde eğitim teknolojilerine odaklanan ilk Ar-Ge merkeziyiz. Geleceğin öğrenme teknolojileri üzerine projeler de İstanbul’daki merkezimizde sürdürülüyor.

– Neden İstanbul?

Türkiye’de bulunan üniversitelerin kalitesi ve sayısı, iyi eğitimli ve kaliteli iş gücü, genç nüfusun yoğunluğu Ar-Ge merkezinin Türkiye’de açılmasının nedenleri arasında. Amaç, Türkiye’den dünyaya projeler taşımak. Merkez aynı zamanda İstanbul, Ortadoğu, Türkiye ve Afrika bölgesi için bir açılım olarak görülüyor ve bu bölgeye bir köprü görevi üstleniyor.

– AR-GE Merkezi’nden kimler yararlanabiliyor?

Intel, içinde bulunduğu her projeye en az bir ortakla giriyor ve beraber proje geliştirdiği firmalar/iş ortakları Ar-Ge Merkezi’nden yararlanabiliyor. Eğitim, nesnelerin interneti ya da yeni cihazlar odaklı girişimciler burada bulunan mühendislerle görüşüp, destek alabiliyor. Ar-Ge Merkezi dışında, üniversitelere bağış olarak dağıtılacak olan Intel Galileo boardlarla da üniversite öğrencilerine ulaşmayı ve öğrencilerin projeler geliştirmelerini istiyoruz.

Intel Ar-Ge Merkezi

– Intel, Türkiye’de bulunan projelere nasıl yatırım yapıyor?

Intel Türkiye’deki sosyal sorumluluk faaliyetlerinin ana amaçlarından biri girişimci ekosistemini desteklemek. Bu amaçla kurumsal ilişkiler ekibimiz tarafından yürütülen çeşitli programlar var. Ar-Ge merkezinde özel olarak maddi bir destek programımız yok ancak kurumsal ilişkiler ile yakın temasta çalışıyoruz. Ar-Ge bünyesinde bulunan bilgi ve deneyimi, eğitimler ve workshoplar üzerinden ekosistem ile paylaşıyoruz.

– Intel’in şu ana kadar desteklediği Türk projeler neler?

Intel Türkiye girişimcilere yönelik çeşitli yarışmalar düzenliyor. Çözüm Kumbarası, Intel Turkey Challenge bunlara örnek. Ayrıca TÜBİTAK ile 1512B fonu için de bir ortaklık yapıldı. Bu yarışmaları kazanan projelere çeşitli destekler sağlıyoruz

– Intel nesnelerin interneti pazarında nasıl konumlanmayı hedefliyor?

Intel genel olarak ürün bazında yatay modeli benimsiyor ve ürünleri iş ortaklarıyla beraber geliştiriyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri arasında Opening Ceremony ile birlikte çıkarttığı MICA akıllı bileklik, Fossil ile birlikte akıllı saat ve 50 Cent ile birlikte geliştirilen SMS Audio Biosport(bu ürünün yazılımının bir kısmı İstanbul’da yapılıyor) bulunuyor. Bu ortaklıklar ve ürünler ilerleyen zamanda daha da artacak. Nesnelerin İnterneti pazarında ise Intel olarak hedefimiz lider olmak. 2020 yılında 50 milyar akıllı cihaz olmasını bekliyoruz. Hedefimiz, bir şey bağlanacak ve akıllanacaksa en iyisini Intel ile yapmak. Ayrıca Nesnelerin İnterneti pazarının en önemli ihtiyaçlarından olan veri gizliliği, güvenlik ve büyük veri bazlı kişiselleştirme konularında da Intel çözümleri öne çıkacak.

Ürün bazında geliştirmekte olduğu Intel Galileo board ve Edison ile birlikte, yapmış olduğu iş ortaklıklarıyla da Nesnelerin İnterneti pazarında adını en fazla duyduğumuz firma olan Intel; ekip olarak da tüm odağını bu pazara çevirmiş durumda. Yakın gelecekte Intel’in adını daha sık duymaya hazır olun