Teknolo üzerinden yapacağımız röportajlarımızın ilk konuğu ülkemizde akıllı ev sistemleri üzerine çalışmalar gerçekleştiren ve 2013 Intel Challenge Turkey yarışmasında 1. olan Ingenious. Ağırlıklı olarak kurucuları Burak Adalı ve Barış Arı ile yaptığımız keyifli söyleşinin detaylarına girelim biraz da.

Ingenious’un kurucularından Burak Adalı; Alman Lisesi’nin ardından Almanya Düsseldorf’da Endüstri Mühendisliği eğitimi almış. Aile işi olan inşaat sektöründe çalışırken, akıllı ev ürünleri ve bu ürünlerin otomasyonuyla ilgilenmeye başlıyor. 2009 yılından itibaren aklında olan projeyi 2013 yılında ekibi oluşturarak başlatmış. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Yüksek Lisans Programı’na kabul olduktan sonra, Girişim Fabrikası’nın olanaklarını ve Teknogirişim Sermayesi’nin de desteğini kullanarak ürüne tamamıyla odaklanma şansı yakalamış.

Kuruculardan diğeri Barış Arı da Almanya’daki Makine Mühendisliği eğitimini yarıda bırakarak Istanbul’a dönmüş ve tam burslu olarak başladığı Bilgi Üniversitesi görsel iletişim tasarım bölümünü okul birincisi olarak bitirmiş,  şu anda masterına devam ediyor. Ayrıca şu an Ingenious’un tüm tasarım işlerinden sorumlu.

Bir toplantı için ofiste olmayan üçüncü kurucu ortak Atilla Bilgiç ise bütün Ar-Ge ekibinden sorumlu. Ingenious’tan önce çeşitli yerli ve uluslararası firmalarda 20 yıla yakın bir Ar-Ge ve ürün geliştirme deneyimi olan Atilla’dan ortakları “Wikipedia” olarak bahsediyor.

Ingenious’un ne yaptığını ve kısaca hedefini sorduğumuzda; aklınıza gelebilecek tüm eşyaları tek bir uygulamadan kontrol edebilmek cevabını aldık. Klima, televizyon, DVD gibi kumanda gerektiren tüm cihazların cep telefonunda yer alacak uygulama üzerinden kontrol edilmesi hedefleniyor. Işık, vantilatör ve perde gibi henüz kumandasız olan ama uzaktan kontrol edebilse hayatımızı kolaylaştıracak diğer ev eşyalarını da bu uygulama üzerinden yöneteceğimizi söylüyorlar. Ürünün halihazırdaki modelle ilk kullanıcıya sunulacağını öğreniyoruz. Yurtdışı menşeili Ninja Sphere, Smart Things ve Revolv gibi akıllı ev sistemlerine ve uygulamalarından farklı olarak, Ingenious’un cihazları açma-kapamanın ötesinde tüm kontrolü barındırma gibi bir amacı var; bu açıdan rakiplerinden ayrıştığını vurgulamak gerekir.

Pazarın yavaş yavaş geliştiğini ve üç sene içerisinde ülkemizde yaklaşık 200.000 kişinin akıllı ev sistemlerini kullanacağını belirten Burak Adalı ve Barış Arı, bu pazarda da güzel bir pay almayı hedefliyor. Önceliğini B2C pazarı olarak hedefleyen Ingenious, B2B pazarına girmek için akıllı ev sistemlerinin bilinilirliğinin artmasının gerektiğini düşünüyor. Ingenious’un belli bir süre sonunda globale açılma planlarının olduğunu da belirtelim.

Ingenious’un yazılım ekibinden Erdem Arslan, Turan Can Artunç ve Batuhan Yapanoğlu ile yaptığımız konuşmada da nesnelerin internetinin (IoT) çok yeni bir kavram olmasından dolayı, sistemi ürünü geliştirme aşamasında öğrendiklerini belirtiyorlar. Bu kavram üzerine çok az sayıda kaynak olması, yaparken öğrenme durumunu ortaya çıkarıyor. Şimdiden IoT üzerine odaklanmak isteyenlere de; üniversite eğitimine sadık kalmamaları ve en azından bir Arduino ile çalışmalara başlamaları tavsiyesinde bulunuyorlar.

Ingenious Ekibi

Ingenious Ekibi

Ingenious’un ofisine uğramışken Girişim Fabrikası üzerine İhsan Elgin‘den bilgi almasak olmazdı. Girişim Fabrikası şu an; perakendecilik, sağlık, enerji, eğitim ve fintech sektörleri üzerine ilgileniyor ve bu sektörlerin içinde olan startupları hızlandırma programına kabul ediyor. Proje seçiminde inovasyon ve teknolojiye önem veren Girişim Fabrikası, bünyesinde bulundurduğu startupların daha kolay şekilde müşteriye ulaşmalarını ve daha hızlı şekilde yatırımcılarla temasa geçmelerini sağlıyor. Startupların iş modellerini hızlı bir şekilde belirlemesine de imkan sağlayan Girişim Fabrikası, programa kabul olan firmalardan hisse talep etmiyor. Sadece sitelerinde Powered by Girişim Fabrikası‘nın yazılması isteniyor. Startupa yatırım gerektiğinde de belli bir miktar para koyarak, pay sahibi olma hakları var. Şu an İsviçre, İngiltere, Los Angeles ve İsrail’de de hızlandırma programları olan Girişim Fabrikası, ülkemizde açaçağı bölgesel ofislerle Türkiye genelinde büyümeyi de hedefliyor.

Ingenious yurtdışında bulunan örneklerinden farklı olarak cep telefonu üzerinden tüm ürünleri yönetebileceğiniz bir kumanda olmayı hedeflemesi, arkasına Girişim Fabrikası ve Intel Türkiye desteğini almasıyla, ülkemizden globale açılacak potansiyele sahip gözüküyor. Pazarın büyümesi ve holding markalarının bu sektöre girmesi ile, Ingenious’un kendine nasıl yer edineceğini görmeyi merakla bekliyoruz.