Akıllı ev sistemleri son dönemin en popüler konularından biri. Google ve Apple başta olmak üzere birçok şirketin bu konuda çalışmaları var. Yurtdışında böyle projeler olmasına alışığız. Ancak ülkemizden maalesef bu tarz projeler çıkmıyor ama öyle görünüyor ki Türkiye’de son zamanlarda yapılan yerli girişim çalışmaları yavaş yavaş meyvelerini vermeye başladı. Ingenious da son zamanlarda emin adımlarla ilerleyen bu yerli girişimlerden biri diyebiliriz.

Kurulumu da, Kullanımı da Kolay ve Pratik

Ingenious’u yeni nesil akıllı ev sistemi olarak tanımlayabiliriz. Cihaz tak-çalıştır özelliğine sahip olduğu için kurulum aşamasında sizi fazla uğraştırmıyor. Hiçbir altyapı kurulumuna gerek kalmadan, sadece 15 dakikada içinde kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Ingenious IOBox adı verilen cihaz sayesinde, evinizdeki tüm uzaktan kumandalı cihazları akıllı telefonunuz ya da tabletiniz üzerinden kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca cihazla birlikte gelen dönüştürücüler sayesinde aydınlatma sisteminizi ve prizlerinizi de kolayca kontrol edebiliyorsunuz. Kullanıcı deneyimi odaklı geliştirilen bu cihaz, öğrenen algoritması sayesinde zamanla sizin alışkanlıklarınızı öğrenerek kullanmadığınız cihazları otomatik olarak kapatıyor ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

Nasıl Çalışır

Cihazın çalışma mantığı şu şekilde: Ingenious,  IOBox’tan yayılan IR dalgalar sayesinde televizyon ve klima benzeri uzaktan kumandalı cihazlarla haberleşiyor. RF dalgalar sayesinde ise ışık gibi  uzaktan kumandalı olmayan cihazlarla haberleşiyor. Bunu da tabii ki, duy ve prize takılan dönüştürücüler sayesinde yapıyor.

Girişim Fabrikası öncülüğünde geliştirilen Ingenious; Userspots, WebBox, Turkcell Teknoloji ve Intel tarafından destekleniyor. Ingenious ayrıca Intel Challenge Türkiye 2013 birinciliğine sahip bir cihaz.

Nest vs Ingenious

Nest, akıllı ev sistemleri denince akla gelen ilk markalardan biri diyebiliriz. İki firmanın da çalışma alanı akıllı ev sistemleri olsa da piyasaya sürdükleri ürünler birebir benzerlik taşımıyor. Şu anda Nest’in mevcut ürünleri arasında “Nest Learning Thermostat” adında akıllı termostatı ve “Nest Protect” adında da bir duman dedektörü var. Ingenious ise tam anlamıyla evdeki tüm elektronik cihazlara hakim olmanızı sağlıyor. Şu aşamada iki firmayı kıyaslamak çok doğru olmaz. Sonuçta Ingenious çok yeni bir firma. Nest ise daha tecrübeli ve arkasında Google desteği var. İlerleyen zamanlarda iki firmanın da neler yapacağını göreceğiz. Ancak şunu da unutmamak lazım. Nest 2010 yılında kuruldu ve kısa sürede çok yol katetti. Yani gerekli desteği aldığı ve doğru adımları attığı takdirde Ingenious’ın da bu tarz bir başarıyı yakalaması çok zor olmasa gerek.


Ingenious, böylesine bir cihaz için gerçekten uygun bir fiyata sahip ve sadece $199. Ürün, ana makine olan Ingenious IOBox ve aydınlatma sisteminizi ve prizlerinizi kontrol etmenizi sağlayan, IOPlug ve IOSocket adı verilen dönüştürücülerle birlikte elinize ulaşıyor.