Siz de bir yandan televizyon izlerken diğer yandan tabletiniz ya da akıllı telefonunuz üzerinden internete mi giriyorsunuz? Eğer durum böyleyse SeeSpace tarafından geliştirilen InAIR, televizyon tecrübenizi farklı bir “boyuta” taşıyacak.

Özellikle çoklu iş yönetimi (multitasking) yapmayı gerektiren bir iş ile meşgulseniz İkinci Ekran tabirine aşinasınızdır. SeeSpace firmasının kurucularından Nam Do, ikinci ekran olgusu üzerine şu yorumda bulunuyor:

Geçtiğimiz 50 yıl boyunca televizyon, teknolojisi bakımından pasif kaldı denebilir. İnternet ise o kadar ilerledi ve yaygınlaştı ki, televizyon kanalları ve imalatçıları insanların TV izlerken farklı şeylerle de ilgilendiğini göz ardı edemeyecek duruma geldi. Ortak bir çalışma ile biz, bu iki iletişim kanalını birbirine tam olarak entegre etmeliyiz.

InAIR, gelişen artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde televizyon ile sizin aranızdaki boşluğu dolduruyor ve ikinci ekran olgusuna bir son getiriyor diyebiliriz. SeeSpace InAiR Device

InAIR Nedir ve Nasıl Çalışır?

Cihaz aslında, televizyonunuz ve kablolu -ya da uydu- set üstü cihazınız arasında köprü görevi gören, yassı ve yuvarlak bir HDMI kablosudur. Bu akıllı kablo, yerleşik Wi-Fi algılayıcısı sayesinde evinizdeki ağa kolayca bağlanabiliyor. Sonrasında ise; InAIR, izlediğiniz televizyon programına ait internet içerikli tüm bilgileri topluyor ve ardından bu bilgileri 3D katmanlar halinde izlediğiniz programın üzerine bindiriyor. Tak-çalıştır özelliğine sahip olan bu akıllı kablo kısaca söylemek gerekirse, televizyonunuzu artırılmış gerçeklik sistemine dönüştürüyor.

InAir

InAIR, otomatik içerik tanımlama (Automatic Content Recognition/ACR) teknolojisi ile izlediğiniz programı gerçek zamanlı metaverilerle (altyazılar, zaman kodları, sosyal medya yayınları, program rehberleri vb…) eşleştirebiliyor. Yani izlediğiniz programa dair o an internet üzerinde olan biten herşey televizyondaki görüntü üzerine gerçek zamanlı olarak bindiriliyor. Bu verileri telefonunuz, tabletiniz ya da Microsoft Kinect ve Leap Motion gibi el hareketlerinizi algılayabilen cihazlar üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Bu teknolojiyi aslında 2002 yılında çekilen Minortiy Report filminde görebiliyoruz. SeeSpace’in kurucu ortaklarından Dale Herigstad’ın filmde görev alması ise ilginç bir detay.

Televizyonunuzda 3D modu aktifken bu akıllı kablo aracılığı ile internet üzerinden sağlanan içerik, sanki havada süzülüyormuş hissi veriyor. 2D modunda ise izlediğiniz program geriye kaydırılıyor ve içerik programın önüne bindiriliyor.

2D Televizyonunuz mu Var?

Eğer bu teknolojiyi evimdeki 2D televizyon ile nasıl kullanırım diyorsanız, aşağıdaki video bu sorunuza açıklık getirecek.

Bu akıllı kablolardan en iyi performansı almak için 3D televizyona ihtiyaç var.

InAIR, bir Kickstarter projesi olarak duyurulduğu zaman ürün hayata geçirmek için 100.000$’a ihtiyaç duyuyordu ama insanların artırılmış gerçeklik teknolojisine duyduğu ilgiden dolayı proje bitiminde 158.000$’lık bir yatırım almayı başardı. Önümüzdeki Eylül ayında iOS ve Android cihazlar ile uyumlu bir uygulama ile birlikte piyasaya sürülecek olan bu ürünün 2D desteklisini 99$’lık , 3D desteklisini de 149$‘lık ön sipariş fiyatı ile kendi sitesi üzerinden satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynak: thegeekyglobe.com