Oyunculara güzel bir haberimiz var. Artık arkadaşlarınızla birlikte oynamaktan zevk aldığınız oyunları Immersis VR cihazı aracılığıyla bulunduğunuz ortamın duvarına 180 derecelik bir açı ile yansıtabileceksiniz.

Projenin geliştirilmesine ön ayak olan Catopsys firması Immersis’in yenilikçi bir teknoloji olduğunu ve sanal gerçekliği sosyal açından değiştirebileceğini öne sürüyor. Kullanılan teknolojinin yeni olduğunu söyleyebiliriz ama genel anlamda projeksiyon sistemlerine bir aşinalığımız var; Immersis’in sıradan bir projeksiyon sisteminden farkı ise görüntünün beyaz perde yerine herhangi bir yüzeye yansıtılabiliyor olması. Kısacası, kullanılan teknoloji PES karşılaşmalarına farklı bir boyut getirecek…

ımmersis_sanal_gerceklik_projeksiyon

Görünümü Pixar lambasını andıran Immersis’in geliştirilmesindeki esas amaç; daha önceden de değindiğimiz üzere sanal gerçeklik birimlerinin çoklu oyunlardaki yetersizliği diyebiliriz. Tabii bu arada uzun süreli kullanımda mide bulantısı gibi yan etkileri saymıyoruz. Sanal gerçeklik birimleri şu an ki haliyle –kısa süre kullanmak şartıyla- tek kişilik oyunlar için beklentileri karşılıyor ama henüz hiçbiri tam anlamıyla son halini almadı ve açıkçası Immersis’de bu durumu avantaja çeviriyor.

Genel Özellikleri

  • Anamorfik kalibrasyon yazılımı,
  • Geliştiriciler için SDK,
  • 1920×1080 çözünürlük ,
  • Yatay görüş alanı: 180 derece,
  • 50000 saat dayanabilen RGB 3LED ışık kaynağı,
  • HDMI video bağlantısı
  • Windows 8 SP3 ve yukarısı/Mac OSX 10.6.8 ve yukarısı ile uyumlu.

Cihazı kullanmak için projeksiyon alanının 3 boyutlu bir modelini oluşturmalısınız. Immersis bu işlemi kolaylaştırmak için alanın ölçülerini girebileceğiniz ya da Maya ve 3DS Max gibi yazılımlar üzerinden aktarabileceğiniz bir kurulum cihazı tasarlamış. Cihazın konumu ve odanın ölçülerine bağlı olarak sistem görüntünün deformasyonu (anamorfik görüntü) için temel alınan bir kalibrasyon dosyası oluşturuyor. Ardından oluşturulan bu dosya Immersis’in grafik kartı tarafından gerçek zamanlı olarak işleniyor ve böylelikle yansıtma işlemi gerçekleşiyor.

Immersis’in yaratıcıları, bir odanın 3 boyutlu modelini çıkarma işleminin kimilerini zorlayacağını düşünerek bu teknolojiyi kullanacak olanların sayısını sınırlamışlar. Ama Kickstarter’da, bu işlemi otomatik hale getirmeyi planladıkları da gözüküyor. Dağıtım tarihi en erken 2015 Ekim olarak belirlenen Immersis projeksiyonunu, 1100$’a sipariş edebilirsiniz.

Görsel Kaynak: https://www.kickstarter.com