Geçtiğimiz günlerde Intel ile güçlerini birleştirme yoluna giden Google Glass‘a ilişkin haberimizi paylaşmıştık. Glass’ın yavaş yavaş gözden de düştüğüne dair dedikodular belki diğer teknoloji devlerine bir örnek oluşturur diye düşünürken; Huawei’in, Honor adında bir akıllı gözlük geliştirdiğine dair haberler duyulmaya başladı.

Huawei’nin bu yeni girişimi hakkında detaylı bir bilgi bulunmuyor ama Weibo üzerinde yayınlanan haber, teknoloji meraklılarının ilgisini çekti.

Bu haberler doğrultusunda Honor’un, 640×480 çözünürlüğe sahip bir ekranı olacağı belirtiliyor. İşletim sisteminin Android 4.4 KitKat olacağı söylenen bu akılı gözlüğe, kullanıcının el hareketlerini tanımlayabilen algılayıcılar ve 5MP’lik bir kamera eşlik edecek. Google Glass’dan farklı olarak çift lens kullanımı tercih edilen bu ürünün tasarımı Lumus’a ait DK-40 modeline tıpa tıp benziyor diyebiliriz. Hatta Huawei’in Lumus’un(F-16 savaş uçaklarında bulunan head-up-display teknolojisini geliştiriyor) teknolojisinden yararlandığı da söylentiler arasında.

Gözlük, sapına entegre edilmiş pil-işlemci birimi ile biraz hantal bir görünüme sahip olduğu için haliyle dikkat çekiyor. Ürünün ne zaman piyasaya sunulacağına dair net bir bilgi paylaşılmamış. Detayları elimize ulaştıkça paylaşıyor olacağız.