HTC ve Valve’in birlikte geliştirdiği sanal gerçeklik cihazı Vive’ın bu yılın sonunda piyasaya sürüleceği daha önce duyurulmuştu. Ancak geliştiriciler, HTC Vive‘ı daha erken deneme fırsatına sahip olacaklar.

Gelen haberlere göre, Vive’ın geliştirici sürümü ücretsiz olacak. Süreç ise şu şekilde işleyecek: Ücretsiz geliştirici sürümünü edinmek isteyen geliştiriciler, internet üzerinden başvuru yapacaklar. Başvurular değerlendirilerek ve uygun görülen geliştiricilere HTC Vive Geliştirici Sürümü ücretsiz olarak verilecek. Ancak, kaç geliştiriciye ücretsiz geliştirici sürümü verileceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Geliştirici sürümüyle ilgili güzel haberler bu kadarla da sınırlı değil. Geliştiriciler, geliştirici sürümünün çıkması için uzun süre beklemeyecekler. Geliştirici sürümünün bahar aylarında geliştiricilere sunulması planlanıyor. Valve’in SteamVR sayfasında yazdığına göre, HTC Vive Geliştirici Sürümü başlık, iki adet kontrol cihazı ve iki adet üs istasyonu ile birlikte geliyor.

Aslında HTC ve Valve; zaten Google, Bossa Studios, Fireproof Games, Cloudhead Games ve Owlchemy Labs’te çalışan geliştiricilere Vive’ı göndermişti. Bunun sonucunda da Bossa Studios, Fireproof Games, Cloudhead Games ve Owlchemy Labs geliştiricileri, HTC Vive için birer tane sanal gerçeklik oyunu geliştirdiler. Ancak geliştirici sürümünün ücretsiz olarak verilerek özellikle bağımsız geliştiricilere ulaşılması planlanıyor.

Cloudhead Games’in HTC Vive’a özel olarak geliştirdiği The Gallery: Six Elements oyununun videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Şu anda şüphesiz sanal gerçeklik pazarında öne çıkan üç cihaz var. Bunlar; Oculus Rift, Project Morpheus ve HTC Vive. Ancak sanal gerçeklik alanında en büyük problem içerik. Sonuçta bu cihazlarda kullanılabilecek içerik olmadığı takdirde, cihazların hiçbir önemi kalmıyor. Sanal gerçeklik cihazları için içerik üretilmesi konusunda da firmalar geliştiricilere güveniyor. Bu durumda da HTC Vive, geliştiricilere ücretsiz olarak verileceği için bu konuda rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.

Zira herkesin sanal gerçeklik konusunda gözünü diktiği Oculus Rift’i edinmek isteyen geliştiriciler 350$ ödemek zorundalar. Üstelik, cihaza çok fazla talep olduğu için geliştiriciler cihazın ellerine ulaşması için uzun bir süre beklemek zorunda kalabiliyor. Project Morpheus‘a gelince, o da HTC Vive gibi geliştiricilere ücretsiz olarak veriliyor. Ancak bir ödünç programı kapsamında… Yani cihaz, temelli olarak geliştiricilere verilmiyor; belli bir süre sonunda geri alınıyor. İşte tüm bunlar, HTC Vive’a bir avantaj sağlıyor.

HTC Vive’ın geliştirici sürümündeki özelliklere göz atacak olursak; cihazda saniyede 90 kare yenileme hızıyla 1200×1080 piksel çözünürlüğünde iki ekran bulunuyor. İki gözünüze de aynı görüntünün ayrı ayrı gösterilmesini sağlayan bu ekranlarda, görüş açınızı tamamen kaplayan fotorealistik görüntüler sergileniyor. Ayrıca daha önceki sanal gerçeklik teknolojilerinde meydana gelen gecikme sorunu bu cihazda giderilmiş. Bununla birlikte, sanal ortamda etrafa doğal bir biçimde bakınabilmeniz için cihazda kafanızın hareketlerini algılayıp, bunun sanal ortama aktarılmasını sağlamak için jiroskop, ivmeölçer ve lazer konum sensöründen oluşan bir takip sistemi bulunuyor. Ayrıca odanın zıt köşelerinde konumlandırılan iki adet üs istasyonu, yaklaşık 21 m2‘lik bir alanda fiziksel konumuzu sürekli olarak takip ediyor ve böylelikle sanal dünyada rahatça gezinebiliyorsunuz. Her iki elinizde de bulunan ve takip sistemi tarafından konumu sürekli olarak takip edilen kontrol cihazları sayesinde, sanal dünyada bulunan nesnelerle etkileşime geçebiliyorsunuz.

HTC Vive’ın geliştirici sürümünü edinmek isteyen geliştiriciler, Vive’ın internet sitesinde sağ üstte yer alan “Request A Developer Edition” (Bir Geliştirici Sürümü İste) butonuna tıklayarak başvuru sayfasına erişebilecekler, ancak şu anda butona tıkladığındığınızda sizi “Vive Geliştirici Sürümü, bu baharın başında seçilmiş geliştiriciler için hazır olacaktır.” yazısı karşılıyor. Altındaki “Get More Info”  butonuna tıkladığınızda ise SteamVR sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Ayrıca “Request A Developer Edition” butonunun yanında bulunan “Stay Updated” butonuna tıklayarak mail listesine kaydolabilir ve HTC Vive ile ilgili en güncel gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz.

HTC Vive’ın Fiyatı Ne Kadar Olacak?

HTC Vive’ın son kullanıcılara yönelik sürümünün fiyatına dair henüz bir bilgi yok. Ancak HTC Vive’ın sahip olduğu lazer takip sistemini ve kontrol cihazlarını göz önüne alırsak, Oculus Rift’ten ve Project Morpheus’tan daha kapsamlı bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden de bu cihazlardan daha yüksek bir satış fiyatına sahip olabilir. Konuyla ilgili ufak bir hatırlatma yapalım. Sony Computer Entertainment Başkanı Shuhei Yoshida, GameSpot’a verdiği bir röportajda Project Morpheus’un 1000$‘ın altında bir fiyatla satışa çıkacağını belirtmişti.

Son olarak, Valve’ın sanal gerçeklik cihazlarıyla ilgili başka planları da olduğunu belirtelim. Valve’ın iki kurucu ortağından biri olan Gabe Newell’in Mart ayının başında düzenlenen GDC 2015’te Engadget’e yaptığı açıklamaya göre, şirket çeşitli donanım üreticileriyle ortak çalışarak birden fazla sanal gerçeklik cihazını piyasaya sürmeyi planlıyor.

Görsel Kaynak: youtube.com