Kentsel alanlarda bisiklet kullananlar gün içerisinde bir çok kez kaza tehlikesi ile burun buruna gelebiliyorlar hatta bu kazaların bazıları ölümcül bile olabiliyor. Bisiklet sürücüleri için geliştirilen Hövding bisiklet kaskı, sahip olduğu akıllı algılayıcılar sayesinde bisiklet sürücülerinin maruz kaldığı kazaların etkilerini en az seviyeye indirebiliyor.

Gerçekleştirilen 1 belki 2 saatlik spor aktivitesi esnasında bisiklet kullanıcılarının yutmadığı toz ya da yemediği laf kalmıyor olabilir ama Hövding sayesinde en azından sağ salim bir şekilde evlerine dönebilirler.

Hövding, 2005 yılında Lund Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım okuyan Anna Haupt ve Terese Alstin’in yüksek öğrenim tezinden yola çıkarak hayat bulmuş bir proje. Yeni bir bisiklet kaskı geliştirme fikri, o dönem İsveç’te, 15 yaşına kadar olan çocuklara bisiklet sürerken kask kullanma zorunluluğu getiren yasa tasarısına karşılık olarak geliştirilmiş. Anne ve Terese, tezlerini fırsat bilip bisiklet kullananların zorunlu ya da keyfi olarak takmaktan memnun kalacakları bir kaskın geliştirip, geliştirilemeyeceğini araştırmışar. Bu araştırmalarının sonucunda her yaştan bisiklet sürücüsünü kucaklayan ve “Innovationsbron’s Ideas Grant” ödülüne layık görülen hava yastıklı Hövding bisiklet kaskını geliştirmeyi başarmışlar.

Hava Yastığı Sistemi

Hövding’in hava yastığı sert darbelere dayanıklı ve aşınmaz naylon bir malzemeden üretilmiş. Hava yastığı kaza esnasında açıldığında, paniklememeniz için görüş alanınızı açık bırakıyor ve kafanızın tamamını koruma altına alıyor.

Hövding’in tasarımında, geleneksel bisiklet kaskı kullanıcılarına ait kaza istatistiklerinin önemli bir payı var. Bu bağlamda hava yastığı, sıradan bir bisiklet kaskından daha çok yeri kaplıyor ve koruyabiliyor. Bu koruma en ihtiyaç duyulduğu anda devreye girip, nazik ve yumuşak bir şekilde darbeyi emiyor. Basınç oranı, aynı kaza esnasında oluşabilecek çoklu darbelere karşı koruma sağlamak için uzun bir süre sabit kalıyor ve ardından yavaşça sönmeye başlıyor.

Hövding’in Teknik Özellikleri ve Kullanımı

Hövding’e ilk etapta kask etiketi takmak aslında pek doğru olmayabilir çünkü tasarım bakımından alışık olduğunuz herhangi bir kask gibi direk kafanıza takmıyorsunuz. Hatta ilk bakışta kasktan ziyade üzerinize giydiğiniz elbisenin bir uzantısı gibi gözüküyor diyebiliriz. Su geçirmez bir yaka ve dış kılıftan oluşan Hövding, boynunuzun etrafına geçirdiğiniz bir yaka görünümüne sahip ve bu yaka aslında sizi bisiklet sürerken karşılaşabileceğiniz olası kazalara karşı iç kılıfına yerleştirilmiş hava yastığı ile koruyabilen bir bisiklet kaskı.

gadget-hoevding-halskrause

Hövding bisiklet kaskı, 18 saat kadar dayanan bir pil ömrüne sahip ve kaskı mikro USB kablosu ile yakanın ön tarafında bulunan USB girişinden şarj edebiliyorsunuz. Kaskın düzgün bir şekilde kullanılması için yakanın ön tarafında bulunan fermuarı çekmek gerekiyor. Kaskın etkin olup olmadığını anlamak için ise, dış kılıfta bulunan çıtçıtlı düğmeleri iliklemek şart. Bu düğmeleri iliklediğinizde eğer bir ses duyar ve üzerindeki LED ışıklar yanarsa kaskınız “etkin” duruma geçmiş demektir. Düğmeleri açtığınızda ise bu ışıklar söner ve kask “kapalı” duruma gelir. Kaza esnasında hava yastığı sistemini helyum gazı ile şişiren devre; yakanın içinde, arka tarafta yer alıyor. Tüm bunlara ek olarak yakanın içinde, kaza esnasında bisiklet sürücüsünün hareket verilerini 10 saniye boyunca kaydeden bir de kara kutu bulunuyor. Bu kara kutu sayesinde gerçekleşen ilginç kazalara dair yeni kalıplar oluşturulabiliyor.

Peki, Hövding bisiklet kaskı, kaza anı ve normal bisiklet kullanımı arasındaki farkı nasıl ayırt ediyor?

Kask, bisiklet sürücülerinin kaza esnasında sergilediği hareket kalıplarını toplamak için bir çok profesyonel bisiklet sürücüsü ve kaza mankeni üzerinde defalarca test ediliyor. Bu testlere paralel olarak bir bu kadarda normal bisiklet kullanım verisi toplanıyor. Ardından tüm bu veriler karşılaştırılıyor ve normal bisiklet kullanımı ile kaza anını ( anormal durumu ) birbirinden ayırt eden bir algoritma oluşturuluyor. Bu algoritma, hesaplanan hareket kalıpları kapsamında olası bir “anormal hareket” durumu sergilendiğinde, hava yastığının içindeki algılayıcıları ( ivme ölçer ve jiroskoplar ) tetikleyerek anında koruma işlemini gerçekleştiriyor.

Ülkemizde maalesef bazı bisiklet sürücülerimiz, akşam haberlerine konu olacak kazalar atlatabiliyor. Böylesi talihsiz kazalar karşısında Hövding’in sağladığı güvenlik gerçekten yararlı ama kafanıza çarpmak üzere olan bir saksıyı algılayamayacağı için sağladığı korumamın kendi algoritması ile sınırlı olduğunu göz ardı etmemek lazım.

Farklı yaka, dış kılıf ve boyut seçenekleriyle günlük kıyafetlerinizle uyumlu şık kombinasyonlar gerçekleştirme imkanı sunan Hövding’in yurt dışı fiyatı 300€. Ülkemizde de ise Hövding’i Shopigo üzerinden satın alabilirsiniz.

Görsel Kaynaklar:  freshersmag.com , androidpit.com