Pubinno, HoReCa sektöründe mükemmel servisi amaçlayarak akıllı bira muslukları geliştiren, genç ve dinamik ekipten oluşan bir hardware start-up’ı. Kendilerini daha iyi tanımak için kurucularından olan Can Algül ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Neden Pubinno?

“Public Innovation” fikrinden yola çıktığımız için bu adı korumak istedik ve Pubinno adını oluşturduk. “Pub” sözcüğü 19. Yüzyıl İngilizcesinde “public house”tan gelen bir kısaltma olduğu için hem “public innovation” misyonumuzu ifade ediyor, hem de odaklandığımız bira konseptini işaret ediyor.

Pubinno fikri nasıl ortaya çıktı?

Pubinno fikri tamamen deneyim üzerine kurulu. Sektörde yaşanan aksaklıkları görüp, onları onarma isteğimiz bizi harekete geçirdi. 2011 yazında bira sırası beklerken sektörde yolunda gitmeyen şeyleri bizzat deneyimledim… 20 dakika bekleme süresi ve üzerine alabildiğim sıcak bira. O günden sonra, keşke masalarda sipariş verebileceğimiz ekranlar olsa biz de hızlı ve kaliteli servis alabilsek diye düşündük. Bunun üzerine DigiPubs fikri ortaya çıktı. 15 ay süren bir Ar-Ge sürecinden sonra sponsorluk ve yatırım almaya kadar getirdik işimizi. Fakat 2013 Nisan’ında gelen yasa değişikliği ve alkol yasakları bir gecede tüm çalışmalarımızı ve planlarımızı altüst etti. Biz pes etmeyerek bu süreçte kazandığımız know-how ile Beer-Point’i geliştirdik. Sonrasında ise sektördeki en büyük yarayı keşfettik -fıçı başı %20’lik zayiat- ve Taptronics ortaya çıktı.

Pubinno üretiminde hangi sensörler kullanılıyor?

Taptronics 10’un üzerinde parametreye göre çalışıyor. Sıcaklık, nem, basınç, ph, biranın son kullanma tarihi vb. gibi parametrelere göre patentli robotiğimiz akışı ayarlayarak her seferinden ideal soğukluk ve köpük oranındaki servisi sağlamış oluyor.

Pubinno kullanıcılarına nasıl bir fayda sağlıyor?

Devrimsel bir ürün yaratmak için, ürününüzün bulunduğu ekosistemdeki her oyuncuya değmeli ve fayda sağlamalısınız. Taptronics’in Ar-Ge sürecinde temel aldığımız felsefe buydu. Taptronics’in mekân sahiplerine %30’lara varan toplam karlılık artışı sağlarken, barmenlerin operasyon yükünü azaltmakta. Bira markalarına kalite standardizasyonu ve data analyticsle bakım operasyonlarında %25 maliyet düşüşü sağlıyor. Yarattığımız Internet of Beer konseptiyle distribütöründen bakım ekibine tüm operasyonu uçtan uca bağlıyor; ölçülebilir ve verimli hale getiriyoruz.

Nasıl bir model ile çalışıyorsunuz?

Taptronics ile 1 fıçıda %20’nin üzerinde oluşan kayıpları önlüyoruz. Piyasaya baktığımızda fıçı fiyatları 500TL civarında. Bu da aslında sıradan bira musluklarının günde 100TL zarar getirdiğini gösteriyor. Ürünlerimizle ayda 3,000 TL’yi bulan bu kaybın önüne geçiyoruz ve aynı zamanda operasyonu hızlandırmış oluyoruz. Musluk başı erken promosyon fiyatı olarak şimdilik, kurulum ücreti almadan aylık 100$ ücret alıyoruz.

Pubinno şu an kaç firma tarafından kullanılıyor?

Sahada Avusturalya, İspanya ve Türkiye’de toplamda 20 akıllı musluğumuz kullanılıyor. Şu an siparişlerimizi alıyoruz, Ekim ayında seri üretime geçeceğiz.

Yakın zaman hedefleriniz neler?

Ağustos ayında Silikon Vadisi’nde ofisimizi açıyoruz. 2017 Şubat itibariyle 4 pazarda 500 cihazımız kurulmuş olacak. Büyük resimde ise IoT alanında ürünler geliştirerek HoReCa sektöründe inovasyona devam edeceğiz.