Apple’ın akıllı ev programı Homekit, üçüncü parti aksesuar üreticilerinin geliştirdikleri cihazlar sayesinde, tüketiciyle buluşmaya başladı. Bu da demek oluyor ki, yakın bir zamanda iOS cihazınızdaki Siri ile çalışan akıllı ev cihazlarını satın alabileceksiniz.

Sensörden aydınlatmaya, termostattan akıllı fiş çıkışlarına kadar çeşitlilik gösteren bu aksesuarlar, akıllı ev endüstrisinde isim yapmış aksesuar üreticileri tarafından geliştirilmiş.

Elgato Eve

elgato_eve

Elgato Eve, evinizin ve evinizin dışının hava kalitesini, sıcaklığını, nem oranını ve hava basıncını ölçebilen kablosuz bir sensör seti. Ürünle birlikte 4 adet sensör geliyor. Bu sensörlerin ev için kullanılanın adı Room, açık alan için olanı Weather, giriş noktalarının kontrol eden Door&Window ve enerji kontrolü yapıp, açma/kapama işlevi görenin adı ise Energy.

Homekit kullanıcıları, Eve setinin topladığı verilere cihazları üzerinden erişebiliyor. Set, geçtiğimiz günlerde Walmart ve Amazon üzerinden ön sipariş alımlarına başladı ve Temmuz ayı itibariyle Apple mağazasında da yer alacak. Bu arada sensörler, tekli olarak da sipariş edilebilecek. Buna göre Room’un fiyatı 79.99$, Weather’ın ve Energy’nin fiyatı 49.95$, Door&Window’un fiyatı ise 39.95$ olacak.

EcoBee3

ecobee3

Termostat üreticisi Ecobee, çok odalı evler için iklim kontrolü sağlayan EcoBee 3 donanımlarına Homekit’i ekleme kararı almış. Cihazın sensörleri, ev içerisindeki farklı odaların sıcaklıklarını aynı anda ölçümleyip, kullanıcının enerji tasarrufu yapmasına olanak sağlıyor.

Bu ay sonlarına doğru sipariş alımına başlayacak olan Ecobee’nin fiyatı 229$ olarak belirlenmiş. Fazladan ihtiyaç duyacağınız her sensör için 79$ daha vermek zorundasınız.

Lutron Caséta Smart Bridge

lutron_caseta

Caseta Smart Bridge, firmanın Caseta Aydınlatma Kit’inin temel parçasını oluşturan kablosuz aydınlatma merkezi. Homekit’in kullanıldığı bu sürümü, kullanıcıların belirli alanlardaki ışıkları kontrol etmesine olanak sağlıyor.

Homekit sayesinde, farklı aydınlatma grupları oluşturup, hepsini ayrı ayrı yönetmeniz mümkün. Eğer Apple TV’nin son sürümüne sahipseniz, aydınlatma işlemini uzaktan da kontrol edebilirsiniz. İkişer dimmer, uzaktan kumanda ve panelden oluşan Caseta Aydınlatma Kit’inin fiyatı 229.95$ olarak belirlenmiş. 59.95$’a ekstra dimmer ya da kumanda satın alabilirsiniz.

Insteon Kontrol Merkezi

ınsteon

Homekit yüklü Insteon kontrol merkezi ile kullanıcılar, Insteon firmasına bağlı LED ampul, termostat, elektrik prizi, kamera ve kilit sistemi gibi birçok cihazı kontrol edebilecek. Insteon, iOS 8.1 ve üzeri sürümler için geliştirdiği Insteon+ uygulaması ile diğer firmaların Homekit için ürettikleri cihazların kullanımına da olanak sağlıyor.

Amazon ve Smarthome üzerinde 149.99$’a satılan Insteon kontrol merkezinin, Temmuz başı gibi yetkili bayiliklerde satışa sunulması bekleniyor.

iHome iSP5 Akıllı Priz

iHome

Aksesuar üreticisi iHome, geliştirdiği akıllı priz iSP5 ile akıllı ev pazarına dahil olmayı planlıyor. Homekit uyumlu bu priz kendisine takılan her cihazı; akıllı bir cihaza dönüştürme özelliğine sahip. Ön sipariş alımına 15 Haziran’da başlayacak olan iHome‘un fiyatı ise henüz açıklanmamış.

Görsel Kaynak: http://techcrunch.com/