Prenses Leia’nın R2D2 ile Obi-Wan’a gönderdiği yardım çağrısını gördüğümüz günden bu yana benzeri bir teknolojinin hayata geçeceği günü bekliyoruz desek, yalan olmaz herhalde! Halen de bekliyoruz aslında ama Holus gibi masa üstü interaktif holografik ekranlar geliştirildikçe; daha da bir ümitleniyoruz.

Vancouver merkezli H+Technology firması tarafından geliştirilen Holus, dijital içeriği 3 boyutlu holograma çeviren bir cihaz. Görünümü mikro fırını andıran cihazın içinde medya öğelerinin yansıtıldığı piramit şeklinde plastik bir cam bulunuyor. Bu sayede kullanıcı cihaza yansıttığı görüntüyü 360 derece görüntüleyebiliyor.

Tabii burada havada süzülen holografik bir görüntüden bahsetmiyoruz; eğer hatırlarsanız geçtiğimiz senelerde Tupac ya da Michael Jackson’ın holografik konserleri gerçekleştirilmişti. İşte o konserlerde kullanılan “Pepper’s Ghost” (Pepper’ın Hayaleti) tekniğine başvuran Holus, bu tekniği profesyonellerin ve normal tüketicilerin kullanımına sunmayı hedefliyor.

Cihaza yansıtılan görüntü, Bluetooth ya da Wi-Fi bağlantısı olan herhangi bir tablet, telefon ya da bilgisayar aracılığıyla kontrol edilebiliyor. Bu etkileşim ne işe yarıyor derseniz, aşağıdaki gif. yeteri kadar açıklayıcı olacaktır.

dejarik

Holus’un, özellikle monopoly oyunundan (ya da diğer masa üstü oyunlarından) sıkılanlara müthiş bir alternatif oluşturacağını söyleyebiliriz. Cihazın, Home ve Pro adıyla iki farklı sürümü bulunuyor. Tasarım ve geliştiricilerin kendi uygulama ve eserlerini geliştirebileceği SDK seçeneğinin, sadece Holus Pro sürümü için geçerli olduğunu belirtelim. İki sürüm arasında aslında çok büyük farklar bulunmuyor ama Pro sürümü ebat olarak Home’dan biraz daha büyük ve Home’da ki USB girişine ek olarak HDMI girişi bulunuyor. Sürümlerin ikisi de; Leap Motion, Kinect ve Emotiv gibi özel yazılımlı cihazlarla uyumlu.

Beklentiyi çok yüksek tutmamak lazım ama geliştirici firma ileride, kullanılan prizmayı kaldırmayı planlıyor. Yani tam bir holografik tecrübe yaşatmayı planlıyorlar (İleride!) Bu vizyonu üstlenmiş olan Holus’un, Kickstarter üzerinde gerçekleştirdiği kampanya ise fonlanmaya devam ediyor. Ön sipariş dağıtımı 2016 Temmuz olarak belirlenen Holus’un Home sürümünün fiyatı 850$, 2016 Mart ayında dağıtılması beklenen Pro sürümünün fiyatı ise 950$ olarak belirlenmiş.

Görsel Kaynak: http://techcrunch.com/