Microsoft geçtiğimiz Ocak ayında Hololens’i duyurduğundan bu yana, sanal gerçekliği geleceğin oyun platformu olarak gören rakiplerine savaş açtı diyebiliriz.

Microsoft, Oculus Rift ya da Project Morpheus’un sunduğu eğlence anlayışını; gerçek hayat ve sanal gerçekliği bir araya getirerek, daha da ileri götürmeye amaçlıyor. Hololens, Xbox One ve Windows 10 için geliştirilen oyunları kaldırabiliyor. Buna ek olarak Windows Universal kodu ile geliştirilen bütün uygulamalar Hololens ile uyumlu olarak çalışıyor. Hatta firma, Hololens’in özelliklerini kendi ürünlerinde kullanmak isteyen geliştiriciler için cihazın API’sini süreceğini de belirtmiş.

Yapılan iddialı tanıtım videolarının ardından ürün piyasaya sürüldüğünde; “Keşke şu uygulama/oyun da Hololens’de olsa!” dediğimiz küçük bir liste hazırladık, eğer sizin de Hololens’de görmek istediğiniz oyun ya da uygulama varsa, bizimle paylaşabilirsiniz…

Khan Academy

Khan_Academy

Boş vaktinizi; yeni bir şey öğrenerek değerlendirmek isterseniz, Khan Academy tam size göre diyebiliriz. Bu uygulama da sanat tarihinden ekonomiye 2400’ten fazla öğretici video bulunmakta ve şöyle bir düşünecek olursak; bu videoları holografik bir ekrandan izlemek çok faydalı olabilir.

Örneğin; uygulama kişinin öğrenim tecrübesini artırmaya yönelik saha dersleri verebilir (Mars’ın yüzeyini anlatan deneme gibi). Modern Sanatlar Müzesi’nde sergilenen resimleri odanızın duvarına yansırken görmek istemez miydiniz?

Khan Academy’nin, Hololens’in öğretici yanını vurgulamak için piyasadaki sayılı uygulamalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.


 

Allrecipes

Allrecipes

Yemek pişirme becerinizi geliştirmek için Hololens’in sunduğu artırılmış gerçeklik ortamından daha uygun bir ortam hayal edebiliyor musunuz? Buna bir de Allrecipes uygulamasının sunduğu menü planlayıcısı, alışveriş listesi ve nasıl-yapılır videolarını ekleyecek olursak, yakın zamanda kendi mutfağınızın şefi olabilirsiniz.

Uygulama ocağınızın üzerine yemek tarifini veya malzemeleri yansıtsa ya da tarifenin ilerleyen bölümlerinde pişirdiğiniz yemeğin nasıl görüneceğini… Fena olmaz, değil mi?


 

Flipboard

Flipboard
Şöyle Pazar sabahı çayınızı ya da kahvenizi yudumlarken, sevdiğiniz dergi ya da gazetelerin oturduğunuz masaya ya da karşınızdaki duvara yansıtıldığını düşünün… Ufukta yeni bir; “Pazar Keyfi” anlayışı bizi bekliyor diyebiliriz.


 

Autodesk Sketchbook

Hololens

Microsoft, bu senenin başlarında Redmond’da gerçekleşen Windows 10 etkinliğinde; hologram aracılığıyla 3D baskıya hazır mühendislik harikalarının tasarlanabilme olasılığından bahsetmişti. Hololens, bireyin kendi odasının duvarında sanal resimler çizebileceği; genel kullanıma hitap eden Autodesk Sketchbook uygulamasından yararlanabilir.

İleri seviyede tasarımcılar uygulamanın animasyon özelliklerinden yararlanarak, dinamik tasarımlar da geliştirebilir.


 

Forza

Forza

Özellikle araba yarışı hastalarına hitap eden Forza, Microsoft’un popüler yarış oyunları arasında yer alıyor. Odanızın duvarına yansıtılan yol ve önünüzdeki araba paneli ile müthiş bir yarış simülasyonu sizi bekliyor.

Kullandığınız aracın dikiz aynasını ayarlayıp, radyo kanallarını da değiştirebilirseniz; kimse sizi Hololens’in başından kaldıramaz!


 

Civilization

Civilization

Sıra tabanlı strateji oyunları arasında bir efsane olan Civilization’ı; Hololens aracılığıyla masaya ya da duvara yansıtılmış bir şekilde oynamak nasıl olurdu sizce? Açıkça söylemek gerekirse; düşüncesi bile heyecanlandırıyor diyebiliriz.

Bir kere oyunu, Hololens sayesinde kuş bakışı yöneteceksiniz dolayısıyla tüm harita olduğu gibi önünüze serilecek. Yönlendirdiğiniz birimleri el hareketleri sayesinde kolaylıkla hareket ettirebileceksiniz. Bunlara bir de çoklu oyuncu seçeneği eklenirse; işte o zaman tadından yenmez.


 

Angry Birds

Angry Birds

Bu çılgın kuşlar piyasaya çıktığından beri ortalığı kasıp kavuruyor; sizce de bu agresif kuşların yeni bir boyuta sıçrama zamanı gelmedi mi?

Hololens ile oturma odanızdan, mutfak zemininde istiflenmiş domuzcukları vurabilirsiniz. Tabii bu sadece bir örnek ve her şey Rovio’ya bakıyor. Açıkçası bu kadar seveni olan bir oyunun, artırılmış gerçeklik platformunda yer alması gerektiğini düşünüyoruz.


 

İnteraktif Macera Oyunları

Monkey Island

Başlığa direkt olarak bir oyun ismi yazamadık zira 90’lı yıllara damgasını vurmuş olan “Icon adventure/Point-and-Click Adventure” tarzında birçok oyun var. Günümüzde eskisi kadar popüler olmasa da, bu tarz oyunları seven bir kitlenin halen var olduğunu göz ardı etmemek lazım.

Hololens’in potansiyelini göz önünde bulunduracak olursak; macera oyunlarını yeni bir platform bekliyor diyebiliriz. İşin içinde artırılmış gerçeklik teknolojisi olduğu için oyuncunun, kendini daha interaktif bir ortamda bulacağı kesin. Buna bağlı olarak oyuncu etrafındaki objelerle etkileşime geçip, bunları envanterine ekleyebilecek. Tabii bu tarz oyunlarda hikayenin de büyük bir önemi var. Eğer oyunun ilgi çekici bir hikayesi olursa; bu tarzın yeniden canlanması kaçınılmaz.

Görsel Kaynak: http://www.meristation.com/