Yurt dışında yapılan bir araştırmaya göre her sene yaklaşık 3.8 milyon sporcu beyin sarsıntısı geçiriyor. Ve büyük bir çoğunluğu da göz ardı ediliyor. Bu dikkatsizlik; kullanıcının olası bir beyin sarsıntısı geçirip geçirmediğini algılayabilen giyilebilir Hiji Band sayesinde ortadan kaldırılabilir.

Tahmin edebileceğiniz üzere sakatlıklara sportif faaliyetlerde daha sık rastlanıyor. Beyin sarsıntısı, bu sakatlıklar içerisinde en sinsi olanlardan biri diyebiliriz çünkü sarsıntının sebebiyet verdiği şuur kaybı gibi semptomlar 1 yıldan fazla sürebiliyor; dahası ölüme dahi sebep olabiliyor. Bu akıbeti göz önünde bulunduracak olursak, özellikle genç yaştaki sporcular için geliştirilen Hiji Band’in önemini daha iyi kavramış oluruz.

Hiji Band Genel Özellikler

Bandın içerisinde darbe algılayıcı sensörler bulunuyor. Eğer kullanıcı kafasına ciddi bir darbe alırsa Hiji Band, uygulama aracılığıyla ilgili kişilere gerçek zamanlı bildirim gönderiyor. Cihazda kullanılan sensörler darbenin yönünü, oluştuğu yeri ve hızını kolaylıkla takip edebiliyor.

Hiji Band

Bu kafa bandından kullanılan yazılım, kullanıcının geçirdiği sarsıntıları veri haline dönüştürüp, genel bir tablosunu çıkartıyor. Burada Hiji Band’ın asıl amacı; koçlara ve sporculara beyin sarsıntısının (kafa travmasının) doğuracağı sonuçları kavramalarında yardımcı olmak. Kullanılan yazılım yardım aşamasında, grafik ve resimlere başvurarak verileri kolay anlaşılır hale getiriyor.

Hiji Band, mobil bildirimlerin yanı sıra görsel ve işitsel bildirimlere de başvuruyor. Bu sayede kullanıcı ciddi bir darbe aldığını ve tedavi görmesi gerektiğini kavrıyor. Gerektiğinde gönül rahatlığıyla yıkayabileceğiniz (sensörü çıkarmak şartıyla) bir malzemeden üretilen Hiji Band’in, siyah, mavi ve gri olmak üzere 3 farklı renk seçeneği var. Kickstarter tarafından desteklenen ve ön siparişlerinin dağıtımına Temmuz ayında başlanacak olan bu giyilebilir kafa bandını ürünün sitesi üzerinden 149.99$’a sipariş edebilirsiniz.