Spike Jonze’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı Her; seyirciyi, fazlasıyla gelişmiş yapay bir zekaya aşık olan Theodore Twombly’nın (Joaquin Phoenix)  hikayesine konuk ediyor. Yalnız ve izole bir hayat süren Theodore piyasaya sürülen yeni OS1 işletim sistemini satın almaya karar veriyor ve zamanla Samantha (Scarlett Johansson sesi) ile aralarında derin bir bağ oluşuyor. Theodore genel anlamda kendini mutlu hissediyor fakat bu mutluluk hissine, bir işletim sistemine aşık olmanın şüphesi eşlik ediyor.

Geçtiğimiz Mart ayında düzenlenen Oscar Akademi Ödülleri’nde 5 dalda aday gösterilen Her, geceden en iyi senaryo ödülüyle dönmeyi başardı. Jonze’un birçok ödüle laik görülen eserinde, hali hazırda kullanılan ve gelişmekte olan teknolojik cihazların geleceğine tutulan ışığı görebiliyoruz. Filmde, dikkatinizi dağıtan ve sizi etrafınıza yabancılaştıran teknolojik bir cihaza rastlamak mümkün değil. Dahası filmde toplu taşıma araçları dışında tek bir arabaya bile rastlayamıyorsunuz. Jonez, minimalist çizgiler eşliğinde abartıdan uzaklaşmayı başarmış bir geleceğe göz kırpıyor… Gelin bu filmde kullanılmış teknolojilerin karşılıklarına bakalım.

Her

Sanal Asistan

Samantha (OS1), günümüzde kullanılan Siri ya da Google Now gibi sanal asistanlara kıyasla insan bilinci geliştirebilen (filmde adım adım bu gelişimi görebiliyoruz) bir işletim sistemi. Theodore, Samantha ile iletişimi görseldeki gibi bir Bluetooth kulaklık aracılığıyla kuruyor. Şık tasarımı ile geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Motorola Hint, günümüzde kullanım bakımından Her filminde kullanılan Bluetooth kulaklığa en yakın cihazlardan biri diyebiliriz. Tabii kulaklığın öteki ucunda hayatınızda kolaylıklar sağlayacak bir yapay zekanın sesi henüz bulunmuyor…  Etrafını keşfeden ve kullanıcısı ile duygusal bir bağ kurabilen Samantha, zamanla özgür irade de geliştiriyor. Kurmaya çalıştığı duygusal bağı derinleştirmek için kullanıcının mail’larını okuyor, hatta onunla randevuya bile çıkıyor. Filmi izleyenler bu duygusal bağın ne kadar derin olduğunu hatırlayacaktır.


 

Her - Hologram

Hologram

Her’de kullanılan konsol teknolojisi, oyuncuları zevkten dört köşe edecek türden diyebiliriz. Filmde, oyun oynamak için el hareketleri kullanılıyor, fakat oyunu akıllı televizyon üzerinden değil, projeksiyon yardımıyla tüm odaya yansıtılmış şekilde oynuyor karakterimiz. Filmde Theodore’un, ağzı bozuk ve kimi zaman kendisine hakaret eden bir oyun karakterini yönettiği “Alien Child”, puzzle-platform ve exploration türünde bir oyun.

Filmde geçen diyalogda da gördüğünüz üzere, oyunda yönlendirilen karakter ile konuşmak mümkün. Ayrıca telefon ekranında bulunan görüntüler küçük bir sürükleme hareketi ile holograma yansıtılabiliyor. Cihazlar arasındaki uyum seviyesi mükemmel diyebiliriz. Oyuna gelirsek; günümüzde hızla gelişmekte olan sanal gerçeklik oyunlarından bir hayli farklı olduğu aşikar. Yönetmen Jonez Oculus RiftProject Morpheus ya da Gear VR gibi harici ara birimlere video oyunlarının geleceğinde yer vermiyor gibi gözüküyor. Oyunda karakterin, Kinect ya da Leap Motion benzeri el hareketlerini algılayabilen bir cihaz ile yönetildiğini görebiliyoruz.

Hareket algılayıcılar günümüzde ev otomasyon sistemlerinden tutun da bileğinize taktığınız akıllı saate/bilekliğe kadar kullanılıyor; hatta el hareketlerini algılayabilen telefonlar bile geliştiriliyor. Bu gelişim hızında telefonlara yerleştirilen ufak bir projektör yardımıyla hologram teknolojisini cebinizde taşıyabileceğiniz günler de yakın sayılabilir.


 

HER

Sesli Komut

En son ne zaman kalem kullandığınızı hatırlıyor musunuz? Her filminde kalem kullanımı, kelimenin tam anlamıyla tarihe karışmış; ve kalemle beraber klavyeler de yok olmuş. Günümüzde bahsedilen Airtype gibi ürünler farklı bir klavye deneyimi sunsa bile filmde hemen her şey sesli komut ile yönetiliyor. Bu arada filmde, sesli komut teknolojisine bağlı olarak çalışan all-in-one monitör masaüstü bilgisayarların olması, gelecekte masaüstü bilgisayar ihtiyacının yok olmayacağı anlamına geliyor.

Giyilebilir teknolojilerin gelişmesine bağlı olarak sesli komut sistemi, daha çok tercih edilen bir yönetim arabirimi haline geliyor. Filmde sesli komut sistemi çok verimli ve sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Bakalım bu konu üzerine yoğunlaşmış firmalar ve bilim adamları, ne zaman böylesi “kusursuz” bir sistem tasarlayabilecekler… Eğer Scarlett’in sesi kadar seksi bir sesi ve konuşma tarzını replike etmeyi başarabilirlerse, Her filmindeki hikayenin binlerce farklı versiyonu günlük hayatta karşımıza çıkabilir.

*Bu yeni yazı dizimiz hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.