Giyilebilir teknolojik cihazlar fitness, moda aksesuarı vb. kategoriler altında dallanıp budaklanıyor. Fakat şöyle bir gerçek var ki; giyilebilir cihazlar artık hayatımızı kurtarabilecek seviyeye geldi.

1. Mace Wear Pod

mace_pod

Mace Pod, kullanıcının biyometrik veri ya da aktivite düzeninden ziyade, saldırıya uğradığı zaman alarm görevi üstlenen kişisel bir savunma cihazı. 7/24 polis takip sistemine bağlı olan cihaz, olay anında fotoğraf çekerek aslında delil toplanmasına yardımcı da oluyor. Ve tabii, yetkili birimlere de haber gönderiyor.

Fiyatı: 120$


 

2. Kingii

kingii

Yaz aylarında boğulma vakalarında artış gözlemleniyor. Dünyada ise her sene 370.000’in üzerinde insan boğularak can veriyor. Bu korkutucu rakamlar göz önünde bulundurularak geliştiren Kingii, dünyanın şişirilebilir en küçük can simidi unvanını taşıyor. Tehlike anında üzerindeki bölmeyi çekip, turuncu bir torbanın karbon dioksit ile dolmasını bekliyorsunuz. Bu en azından kullanıcıyı su üstünde tutmaya yetiyor. En güzeli de Kingii’nin yeniden kullanılabilir olması. Kötü durum senaryosu için üzerinde pusula ve ıslıkta bulunuyor.

Fiyatı: 79$


 

3. Arc Pendant

arc_pendant

Akıllı mücevher/takı kategorisi gittikçe rağbet gören bir alan haline gelmeye başladı. Eğer kullanıcı normal değerlerinin üzerine çıkarsa, bu kolye görünümlü kalp monitörü, kullanıcın göğsüne yavaşlaması için titreşim gönderiyor. Telefonunuzla eşleşen Arc, gitmek istediğiniz yöne doğru titreşimler göndererek; navigasyon cihazı olarak da hizmet görüyor. Intel’in Edison platformu ile desteklenen Arc’ı, sesli komut vererek kullanmak da mümkün. Fiyatı henüz belli değil, ama ürün hakkındaki gelişmeleri sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.


 

4. Reebok Checklight

reebok_checklight

Spor dünyasında, düşme vb. nedenlerle kafada oluşan sarsıntılara sıklıkla rastlanıyor. Reebok, geliştirdiği bere ile yaşanan kafa travmasının etkisini ölçebiliyor. Bere sağladığı verilerle darbenin şiddetini de hesaplayabiliyor.

Fiyatı: 99.97$


 

5. Emotiv Insight

emotiv_insight

Kullanıcın beyinsel aktivitelerini eyleme çevirebilen Emotiv, çeşitli objelerle etkileşime geçme ihtiyacı duyan felçli kullanıcılar göz önünde bulundurularak geliştirilmiş. Tabii ürünün özelliklerinden herkes yararlanabiliyor.

Fiyatı: 299$


 

6. Vigo

vigo

Araba sürücülerini ayık ve daha önemlisi hayatta tutmak için geliştirilmiş olan Vigo, kullanıcının göz kırpma hareketlerini takip ediyor. Kullanıcının göz kırpma hareketlerinde bir düzensizlik yakalarsa, onu LED ışık ve hafif titreşimler eşliğinde uyarıyor. Cihazın özellikle uzun yol şoförleri için kullanışlı olacağını söyleyebiliriz.

Fiyatı: 79$


 

7. Embrace

embrace

Embrace piyasadaki türevlerine benzer bir şekilde aktivitelerinizi ve uyku düzeninizi takip edebiliyor ama cihazın öne çıkan asıl özelliği, kullanıcısının stres seviyesini ölçümleyebilmesi ve olası bir nöbet krizini (Epilepsi hastalarındaki gibi) önceden tespit edebilmesi.

Fiyatı: 199$


 

8. Lumos

Lumos_bisiklet_kaskı

Lumos bisiklet kaskının özellikle şehir hayatı göz önünde tutularak geliştirildiğini söyleyebiliriz. Üzerindeki LED aydınlatmalarla trafikte, araba sürücülerinin aşina olduğu trafik sembollerini göstererek bisiklet sürücüsünün rahat ve güvenilir bir sürüş tecrübesi yaşamasına olanak sağlıyor. Ürünün bekleme listesine kayıt olarak, gelişmeleri takip edebilirsiniz.


 

9. Hövding

hövding

Hövding’de aynı Lumos gibi bisiklet sürücülerine yönelik bir kask. Yalnız bu kaskta, aynı arabalarda olduğu gibi bir hava yastığı sistemi bulunuyor. Ülkemizde Shopi Go üzerinden satın alabileceğiniz ürünün fiyatı 1,245.00 TL.


 

10. Safelet

safelet

Safelet, acil bir durumda polis ya da aynı bilekliği kullanan topluluk ile temas kurmanızı sağlayan akıllı bir bilezik. Yardım gereken durumda bileziğin iki ayrı tarafında bulunan düğmeye basarak, önceden belirlediğiniz bir gruba bir nevi imdat çağrısı gönderiyorsunuz.

Fiyatı: 79$ – 109$