Made In Turkey serimizin bu haftaki konuğu İTÜ’nün en son düzenlediği Çekirdek Big Bang yarışmasında Agito özel ödülünü alan Hangaar Lab. Şirketin kurucu ortakları olan Mahmut Cihat Kahraman ve İsmet Özmen İTÜ’den mezun Bilgisayar Mühendisleri. HangaarLab Kurucu ve Yönetici Ortak’lığından önce bir süre piyasada Bilgisayar Mühendisi olarak çalışmışlar ve şu an İTÜ Bilişim Enstitüsü’nde yüksek lisanslarına devam etmekteler. 4 yıllık bir girişimcilik deneyimi üzerine ortaya çıkan ve artırılmış gerçeklik teknolojiine odaklanan Hangaar Lab’ı yakından tanıyalım.

– Hangaar Lab nasıl ortaya çıktı? Hangi hizmetleri sunar?

Giyilebilir cihazların alt tabanında koşan sistemler üzerine uzmanlıklarımız var ve image processing diye tabir ettiğimiz görsel tanıma teknolojisine ilgiliyiz. Bu iki uzmanlık alanımızı birleştirince Hangaar Lab ortaya çıktı. Hangaar Lab giyilebilir cihazlar ve genellikle artırılmış gerçeklik olmak üzere yazılım odaklı çalışmalar sunmaktadır. Kurumsal iş yazılımları hedeflenen alanların başında gelir.

– V-sight nedir? Nereden aklınıza geldi?

V-sight; giyilebilir cihazlar için geliştirilmiş, modüler ve bağımsız kurumsal uygulamalar yazılım platformudur. Kurumların iş yapış şekillerini giyilebilir cihazlarla kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Platform kurumların kendine ait altyapılarıyla rahat bir şekilde entegre olabilir. Böylece kendi platformlarını değiştirmeden giyilebilir cihazları kullanmalarını sağlar.

Projenin esas amacı kurumların handsfree şekilde çalışmalarını sağlamak. Bu şekilde çalışmanın firmalar için daha verimli, daha hızlı ve daha az maliyetli olacağını öngörüyoruz.

– Proje için hangi gözlükler kullanılıyor?

Google Glass, Epson Moverio ve Vuzix denediğimiz akıllı gözlüklerden. Bunun dışında akıllı saat entegrasyonumuzda bulunuyor. Kurumların ihtiyaçlarına göre farklı cihazlar önerip, yazılımımızı bu donanım üzerinde kullanıcılara sunuyoruz. Önemli olan kurumun giyilebilir cihazları hangi senaryoda kullanacağı.

– Hangi alanlarda kullanılması hedefleniyor?

Hedeflenen ana segmentler: perakende, medikal ve savunma sanayi. Bunun dışındaki segmentlerde de stratejik partnerlikler yapmayı hedefliyoruz. Güvenlik firmalarının entegre bir şekilde kullanabileceği yüz tanıma modülümüzü 2015 Nisan ayında yayınlamayı düşünüyoruz.

– Artırılmış gerçeklik teknolojisi uzun zamandır olan bir teknoloji. Yakın zamanda yaygınlaşması için neyin değişeceğini düşünüyorsunuz?

Geçmişte donanım yetersizliği vardı. Yakın zamanda, akıllı gözlük donanımlarının gelişmesi ile artırılmış gerçeklik ile sunulan öğelerin ve yazılımların artacağını düşünüyoruz.

-Ürün çeşitli kurumlar tarafından hiç denendi mi?

Şu an ürün bir perakende firması tarafından değerlendirmekte. Yakın zamanda veriler elimize ulaşacağından, sonuçlarını sizinle şimdilik paylaşamıyoruz ama ilk sonuçlar gayet olumlu.

– İleride HangaarLab nasıl tanınmak isteniyor?

Türkiye’den çıkıp başarı yakalayabilmiş, uluslararası bilinirliği olan, çalışanları ile beraber katma değer üreten, Ar-Ge odaklı bir şirket olmayı hedefliyoruz.

*Aşağıdan ekibin İTÜ Çekirdek Big Bang finalinde yaptığı sunuma da ulaşabilirsiniz.