Haftanın özeti bölümüne biraz ara vermiştik maalesef. Şu an ekip olarak siteye odaklanamadığımızdan boş kalan vakitlerimizde yazı yazmaya çalışıyoruz, o da son zamanlarda çok fazla olmuyor açıkçası. Bu hafta, haftanın özetiyle beraber yeni teknolojiler ile olan güncellenmiş görüşlerime yer vereceğim.

Haftanın özetinde sanal gerçeklik alanında Walmart’ın çalışanlarını eğitmek için sanal gerçeklik gözlükleri kullanması dikkat çekenlerden. Cirosu yüksek olan şirketlerin eğitim tarafında sanal gerçekliğe yakın zamanda geçeceklerini çok içten bir şekilde düşünüyorum. Mesela inşaat firmaları, yüksek katlarda nasıl çalışılması gerektiğini sanal gerçeklik gözlükleri ile eğitebilir. Bu tarz çalışmaların işyerinde gerçekleşecek olan hata sayılarında azalma yapacağı görüşündeyim de. Ülkemizde Codemodeon’un kurumsal firmalara eğitim kapsamında çalışmalar yaptığını biliyorum.

Bir başka ilgi çekici haber de Sega’dan geldi. Sega sanal gerçekliğin tabiri caizse uçtuğu Japonya’da bir sanal gerçeklik oyun alanı açıyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin şu an fiyatı yüksek olduğundan kiralamak ve deneyim yaşatmak tercih edilen modellerden. Ülkemizde de bu şekilde açılan sanal gerçeklik kafeleri de mevcut. Ben İstanbul Kadiköy ve Ataşehir bölgesinde birkaç tane biliyorum ama Japonya’daki kadar talep alıyor mu açıkçası bilgim yok.

Sanal gerçeklik alanında son olarak Microsoft’un yeni sanal gerçeklik gözlüğü tasarımlarını yayınladığını paylaşalım. Sanal gerçeklik gözlüğü yakın zamanda her haneye girecek mi bilinmez ama bildiğim şu ki, Google Cardboard herkesin çantasında olacak. :)

Drone tarafında gerçekleşen gelişmelerde de Snapchat’in bağlı olduğu şirket Snap’in bir drone firmasını satın alması var. Bir drone üreticisi olan Ctrl Me Robotics bir şekilde Snap’in radarına girmiş. Belki de ofislerinin Los Angeles’da olmasındandır.

Polislerinin drone’ları ne sıklıkla kullanılacağı hala tartışılıyor. Ama gerçek şu ki, drone ile takip helikopterle takibe göre daha hesaplı ve hızlı. Amerika’nın İdaho eyaletinde de drone’lar polisler tarafından kullanılmaya başlanmış. Ne kadar regülasyonlar olsa da, drone’ların insan hayatına kolaylık getireceği aşikar.

Eticaret firmalarının ürün tesliminde hızlı teslimat için drone tercih edeceğini artık hepimiz kestirebiliyoruz. Daha bunun için uçak yolları gibi drone yollarına ihtiyaç olsa da, Amazon drone teslimatı konusunda hızlı bir şekilde ilerliyor. Hatta ürünü paraşüt ile indirmek için patent de almış bulunmakta. Şuradan da görebileceğiniz gibi yakın zamanda paraşüt ile ürünün size teslim edildiğini görürseniz şaşırmayın. Yeni Noel Baba…

Nesnelerin interneti alanında ilgimi haber ise 11 yaşındaki bir çocuğun bir akıllı oyuncağı hacklemesi. Bu haber nesnelerin interneti ile ilgili ürünlerin güvenliğe daha fazla önem vermesi gerektiğini gösteriyor. Tabii bunu 11 yaşındaki bir çocuğun yapıyor olması da ayrı bir konu.

Kodlamak yeni neslin mutlaka bilmesi gereken dillerden biri olacak İngilizce gibi. Ülkemizde de bu alanda kolaylıklar sağlayan ürünler mevcut. Bulut Board da Mekatronik Lab tarafından geliştirilen ve Arıkovanı’nda destek bekleyen ürünlerden. Destek vermek isteyenler detaylara buradan ulaşabilir.

Snap’in gözlüğü Spectacles artık Avrupa’da. Snapchat kullanmadığımdan ne kadar popüler olduğu konusunda çok fazla bilgim yok ama trend olup geçecek gibi gözüküyor. Bu tarz ürünlerde daha önceden belirttiğim gibi fayda da önemli. Jawbone’un çok şık tasarımlı olan ürünleri şu an maalesef eskisi kadar satılmıyor. (Bknz: Google Trends Verileri)

Yoga pant’lerin sizin duruşunuzu düzeltenine yani, akıllı olanlarına ne dersiniz? Evet böyle bir ürün mevcut ve şu an satış fiyatı 299$. Bence bu tarz ürünler için biraz erken ama detaylara buradan bakabilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik alanında ise şu an Kickstarter’da fonlanan bir ürün paylaşacağım. Evet Aryzon adlı ürünün artırılmış gerçekliğin Google Cardboard’u olacağına dair söylentiler var. Neden olmasın?

Bu şekilde özetin dışında sanal gerçeklik, drone, artırılmış gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi kavramların popülerlerliğinin dönem dönem arttığını ve azaldığını görebiliyoruz. Belli alanlarda katacakları katkılar aşikar evet yalnız önlerinde bariyerler olduğunu gözardı etmemek gerekiyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin fiyatlarının yüksek olması, drone uçurmak için izin gerekliliği, artırılmış gerçeklik tarafında çok fazla sayıda içerik olmaması ve nesnelerin interneti alanında güvenlik sorunlarının bulunması problemlerden birkaçı. Bu problemler çözülmez mi, tabii ki çözülebilir ama faydalarının ve bilinirliklerinin mutlaka artması gerekiyor. Demek istediğim şu ki, eğitim alanında sanal gerçeklik gözlüklerinin ve artırılmış gerçeklik teknolojisinin, daha hesaplı bir hayat yaşamamız için nesnelerin interneti ürünlerinin,  hızdan kazanmak için de drone’ların kullanımları önceliklendirilmeli. Sanal gerçeklik gözlükleri sadece oyun oynamak için, drone’lar sadece yarıştırmak için, nesnelerin interneti ürünleri de sadece şov yapmak için hayatımızda değil.

Bunun dışında Kickstarter, Indiegogo gibi fonlama sitelerinde istenilen miktarın çok üstünde para alan girişimlerin başarılı olacağı düşüncesinin yanılgı olduğu görüşündeyim. Geçtiğimiz zamanlarda Skully AR kasklarının ve Lily Drone’un ürünleri teslim edemeyeceği paylaşıldı. Bu ürünlerin ilki 2 buçuk milyon dolar, diğeri de 34 milyon dolar para toplamıştı. İlk duyduğumuzda şok oluyoruz, inanılmaz büyük rakamlar diyoruz, pay da vermedi diyoruz. Sonrasında da bu şirketler istenilen ürünü çıkamayınca “aa öylemiymiş” deyip, hayatımıza devam ediyoruz. Demek istediğim alınan para başarı olarak gösteriliyor. Aslında olmayabilir. Google Glass da ilk çıktığında haberlerden inmedi ama sonunda günlük hayatımızda kullanılmayacağı anlaşıldı ve üretimi durduruldu.

Toplanan paranın fazlalığı ya da bir ürünün büyük bir firmaya bağlı olarak çıkması onun günlük hayatımızda sıklıkla kullanacağımız bir ürün olacağı manasına gelmiyor.