2016 yılında hangi sanal gerçeklik cihazı ne kadar sattı? Statista’da yayınlanan tabloya göre, Samsung Gear VR 5 milyon birim satarak pazarda lider durumda. Ardından sırasıyla Oculus Rift, HTC Vive, Sony Morpheus geliyor. Bu araştırmaya Google Cardboard ve benzeri cihazlar dahil değil. Yalnız onların da en az Samsung Gear VR kadar sattığını tahmin edebiliriz. Alibaba ve benzeri sitelerden ucuz sanal gerçeklik birimlerinin çok sayıda sattığını öngörebiliyorum. Sony’nin Playstation ile uyumlu gözlüğünü 2016 yılının Ekim ayında çıkardığını da hatırlatalım.

Mario oynayanların Mario Kart oyununu hatırlamamasına imkan vermiyorum. :) Şimdi bu oyunu sanal gerçeklik gözlükleriyle oynamayı hayal edin. Şimdilik sadece Tokyo’da oynanabilecek olan oyun, yavaş yavaş diğer sanal gerçeklik oyun alanlarına yayılacak. Geçmişte popüler olan oyunların benzerlerinin sanal gerçeklik için yaratılmasına yazılımcılar kafa yormalı. :) Aynı son zamanlarda popüler olan Agar.io’nun Nokia’nin efsane oyunu Snake’i andırması gibi.

Sanal gerçekliğin sağlık alanında farklılıklar yaratacağını daha öncede birkaç kez söylemiştik. Doktorlar hem eğitim amaçlı bu teknolojiden faydalanabilir, hem de hastalarının stresini azaltmak için. İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda, diş tedavisi sırasında sanal gerçeklik gözlüğüyle okyanusa bakanların daha az stres yaşadığı gözlemlenmiş. Böylece diş tedavileri daha keyifli olabilir.

Microsoft, Xbox One’ın sanal gerçeklik birimlerini destekleyeceğini duyurdu. Playstation ile kıyasıya rekabet içerisinde olan Xbox üzerinden de artık sanal gerçeklik oyunları oynanabilecek.

Sizlere daha önceden Ercan Gigi’nin sanal gerçeklik uygulaması Sites in VR’dan bahsetmiştik. Yakın zamanda Sites in VR uygulamasına Mescid-Aksa ve çevresinin stereoskopik VR görüntüleri eklendi. Kudüs’ü görmek isteyenler, uygulama sayesinde detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Instagram’ın tüm özelliklerini almasıyla gözlerden düşen Snapchat, Spectacles adlı gözlüğüne artırılmış gerçeklik teknolojisini eklemeyi düşünüyor. Açıkçası kulağa hoş geliyor ama Facebook bu gözlüğü de çıkarır mı?

DJI’ın yeni drone’u Spark üzerine inceleme yazıları çoğalıyor. Şu yazıyı okuyarak başlangıç için doğru bir drone olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Drone’ların acil müdahale gerektiren durumlarda faydalı olacağına birkaç kez değinmiştik. Bu bir ilaç ya da elektroşok cihazı olabilir. Bu yazıda da drone’ların nasıl ambulansların yerini alacağına değinilmiş.

Bu hafta uyku takip cihazı Hello’nun kapatıldığı gündemdeki haberler arasındaydı. Kickstarter üzerinden yaklaşık 2 milyon dolar toplayan ürün, ardından 40 milyon dolar da yatırım almıştı. Seri bir şekilde cihaz üretmek ciddi manada zor bir iş, bunun farkında olalım.

Ülkemizde, özellikle yeri yakın arabaların kabusudur ansızın çıkan çukurlar. Yeri yakın arabaların dışında her araba kullanıcısının çukurlarla alakalı bir hikayesi vardır. Seyisco, bu tarz çukurların hızlı bir şekilde kapanmasına yönelik çözüm sunuyor. Arabaların altına yerleştirilen sensör sayesinde çukur anlaşılıyor ve bu ilgili kurumlara aktarılıyor. Şu an sadece Türkiye’de çalışmalar yapan şirketin hedefinde yurtdışı var.