Geçen hafta bahsettiğim gibi haftanın özeti kısmına devam ediyoruz. Bu hafta Apple’ın konferansı vardı ve etkinlik ağırlıklı olarak sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka üzerine kuruluydu.

Sanal gerçeklik tarafında Apple özel bir bilgisayar çıkaracağını duyurdu. Apple’ın şu an piyasada olan özellikle MacBookları sanal gerçeklik teknolojisinin ihtiyaçlarını çok karşılayamıyordu. Sanal gerçeklik ve Apple hayranları için güzel bir haber olduğunu belirtelim.

Sanal gerçeklik için üretilen içeriklerin yaygınlaşması için gerekli olanlardan biri de sanal gerçeklik parklarının çoğaltılması. Yani sanal gerçeklik kafelerinin daha fazla sayıda olması ve insanların oraya daha çok gitmeyi istemesi. Bunu sanal gerçeklik üzerine çalışmalar yapan yazılımcıların da ayrıca istediğini belirtelim.

Teknolojinin yaygınlaşmasına yönelik bir başka haber de Facebook tarafından geldi. Facebook Amerika’da bulunan 90 kütüphaneye toplam 100 adet Oculus Rift paylaşacağını aktardı. Böylelikle sanal gerçeklik denemek isteyenler, ücretsiz bir şekilde teknolojiyi anlayabilecek.

Breaking Bad hayranları eğer sanal gerçeklik ile de ilgiliyse onlara muhteşem bir haber var. Sony ve  Vince Gilligan ortaklığıyla Breaking Bad’in birkaç bölümü sanal gerçeklik platformlarında izlenebilir bir dizi olacak.

Son gelişme de HTC Vive severlere yönelik. HTC Vive Nisan ayında açtığı aylık 7 dolarlık 5 oyun aboneliği modeline 75 oyun seçeneği daha ekledi.

Artırılmış gerçeklik tarafında da öyle bir gelişme var ki, artırılmış gerçeklik özellikle Apple kullanıcılarının hayatında çok daha fazla yer edinecek. Son etkinlikte duyurulan ARKit sayesinde, Iphone 5S ve sonrasında çıkan telefonlar artırılmış gerçeklik teknolojisinden işletim sistemi güncellemesi sayesinde faydalanabilecek. Bu ne demek oluyor, akıllı gözlük dönemi biraz ilerisi içindi; akıllı gözlük öncesinde cep telefonlarından bu teknolojiyi yaygınlaştırmak. Ben bu alanda uğraşan yazılımcıların sayısının yakın zamanda patlama yapacağı görüşündeyim. Yazılımcılar da ARKit hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir.

Yine aynı şekilde QR code’lar da QR uygulamaları olmadan Apple telefonları üzerinden taranabilecek.

Bu alanda son olarak, Meta’nın iş hayatında kullanılmasını arzuladığı artırılmış gerçeklik programı WorkSpace’den bahsedebiliriz. Filmlerdeki sahnelerin gerçek olmasına az kaldı galiba.

meta

Akıllı teknolojiler alanında da Apple’ın konferansında tanıttığı Homepod adlı cihazdan bahsedebiliriz. Homepod bir nevi Alexa. Ses komutuyla çalışıyor ve sizin asistanınız oluyor. Detaylara buradan da ulaşabilirsiniz.

Fitbit giyilebilir teknolojiler tarafındaki pazar payını sürekli kaybediyor ve şu an piyasada 3. konuma gerilemiş durumda. Öndeki rakipleri ise Apple ve Xiaomi. Bu tarz şeylerin hala bir dönem için trend olduğunu düşünüyorum.

Drone teknolojisinin yaygınlaşması ve özellikle kargo tarafında kullanılması için, uçakların takip ettiği gibi bir drone yolu haritasının olması gerektiğini daha önceden de paylaşmıştık. Hatta bunun için NASA’nın çalışmalar yaptığını da belirtmiştik. Bu hafta Alphabet bünyesi altında yer alan şirketlerden olan Project Wing bu alanda ilerlemeler kaydettiğini aktardı. Jetgiller’de bulunan uçan arabalara sahip olmak istiyorsak, drone yol haritasının çizilmesi şart.

İlk Sen Öğren!

En son gelişmeler, etkinlikler, ürün deneme günleri ve kapsamlı listeler...

Söz veriyoruz, seni rahatsız etmeyeceğiz!