Artık tasarımcılar, geliştirilmekte olan Gravity Sketch artırılmış gerçeklik (AR) tableti ile çizim deneyimlerini farklı bir boyuta taşıyacak.

Royal College of Art üniversitesine bağlı bir grup öğrenci tarafından geliştirilen Gravity Sketch, tasarımcıların iki boyutllu düzlemde yaptıkları üç boyutlu çizimleri, yarattığı sanal çevrede 3D yapmalarına imkan sağlıyor. Girişimci öğrenciler, sınırlı tasarım araçları ile sınırsız hayal gücü arasındaki kopukluğu sona erdirme vizyonuyla Gravity Sketch projesine hayat vermiş. Geliştirme sürecinde bir çok mimar, heykeltraş ve tasarımcının katkısıyla yürütülen araştırma sonucunda, yaratım sürecinin basit bir kalem ve kağıtla başlayıp, son halini alana dek dijital ortama aktarılmadığını tespit etmişler.

Günümüzde kullanılan çoğu bilgisayar destekli tasarım yazılım (Computer Aided Design/CAD), tespit edilen bu sürece paralel nitelikte işlev gösteriyor. Bu bakımdan Gravity, tasarımcılara alışageldikleri yol dışında farklı bir yöntem sunuyor.

Gravity Sketch - Oculus Rift

Oculus Rift ile Beraber Kullanmak Mümkün!

Gravity Sketch, ilk çizim ve uygulama arasındaki süreci kısaltarak tasarımcıların yaratım sürecine daha fazla odaklanmasını sağlıyor. Tasarımcıların tüm tasarım süreçlerini tek bir platform üzerinden kesintisiz ve 3D yönetebilmesi önemli bir yenilik.


Gravity Sketch, tablet üzerinde çizim yapabilmenizi sağlayan kızıl ötesi bir kalem ve yaptığınız çizimi 3D olarak yansıtmak için Laster Technologies tarafından geliştirilmiş bir artırılmış gerçeklik gözlüğü ile birlikte çalışıyor.

Gravity Sketch Kullanımı
Ana maddesi akrilik bileşenlerden oluşmuş Gravity Sketch’in yüzeyi, kullanıcının ölçülü bir çizim yapmasına olanak sağlayan kılavuz (ızgara) hatlarla kaplı. Kullanıcının bu artırılmış gerçeklik tableti ile yaptığı çizim, tablette bulunan Unity 3D yazılımı ve Arduino çip tarafından takip ediliyor; ve yapılan bu çizim 3D görüntüye çevriliyor. Kullanıcı ise bu çizimi, taktığı gözlük aracılığı ile 3D bir obje olarak algılıyor. Tabletin üzerindeki siyah kontrol paneli, kullanıcının çizim yaptığı yüzeyin yönünü değiştirmeye yarıyor; yani 3D çizim yapmak için gerekli derinlik ayarı bu panel üzerinden sağlanıyor. Ayrıca diğer gözlük kullanıcıları da bu çizimleri görüntüleyebiliyor ve eklemelerde bulunabiliyor.

Google Glass ve benzeri cihazlar ile beraber artırılmış gerçeklik fikri gitgide uygulamaya dökülüyor. Gelişmelerden görüldüğü üzere farklı farklı birçok sektör bu yeniliklerden faydalanacak.

2014 yazının sonuna doğru yazılımcılara yönelik geliştirme platformunu sunmaya hazırlanan Gravity Sketch’in piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı henüz belli değil.

Görsel Kaynaklar: http://gvalley.etnews.com/