Spor yaparken sizi en çok ne motive eder? Fit bir vücuda sahip olmak? Sağlıklı olmak?… Peki, sadece spor yaparak hiç tanımadığınız birine yardım edebileceğinizi bilseniz? Akıllı bileklik Goqii sizi sağlıklı bir yaşam sürmeye teşvik ettiği gibi, içinizdeki yardımsever kişiliği uyandırmayı hedefliyor.

Merkezi Kaliforniya’da bulunan Goqii, Indiagames’ın kurucusu Vishal Gondal tarafından geliştirilmiş. Gondal yaptığı bir basın açıklamasında şöyle dedi:

“Goqii’nin felsefesi sağlıklı ve anlamlı bir yaşam sürmeye dayalı. Bu zamana kadar kullandığım giyilebilir cihazlarda bir şey dikkatimi çekti; Kullandıklarımın hepsi sürdürülebilir ilişki, motivasyon, kişiye özel tavsiye ya da insan etkileşiminden yoksun verilerden ibaretti. Halbuki ben bu verilerden daha fazlasına ihtiyaç duyuyordum; daha tatmin edici bir yaşam sürebilmek için kesin çözüm arıyordum. Goqii ile bu çözümü geliştirdiğimize inanıyorum.”

İnsan etkileşimini ön plana çıkaran bu akıllı bileklik, aralarında davranış bilimi uzmanı, beslenme uzmanı ve spor eğitmenlerinin bulunduğu bir çok  yatırımcıdan aldığı destek sayesinde hayat buldu.

Golqii Akıllı Bileklik

Goqii’nın bünyesindeki profesyonel spor eğitmenleri sayesinde gün boyunca yaptığınız spora dair kişiselleştirilmiş tavsiyeler alabiliyorsunuz. Piyasada Goqii’nın sunduğu bu kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmetini sunan diğer bileklik markaları, bünyelerinde hizmet veren uzmanları dışarıdan sağladığı için kullanıcılardan yüksek fiyatlar talep edebiliyor. Gondal’a göre bu yüksek fiyatlar ve sürekliliğini koruyamayan hizmet anlayışı kullanıcıların motivasyonunu düşürüyor ve bunun sonucu olarak kullandıkları cihazı bir kenara atıp bırakıyorlar.

GOQii Spor Eğitmenleri

GOQii Spor Eğitmenleri

Goqii’nın, diğer bileklerden aşina olduğunuz kalori hesaplama, adım ölçümü, katedilen mesafe, uyku düzeni takibi gibi hareket algılayıcıları bulunuyor. Enerji tüketimini en aza indirmek için Bluetooth 4.0 LE teknolojisini kullanan bu akıllı bileklik, tek bir şarj ile 4-5 gün boyunca kullanılabiliyor. Cep telefonunuz ile eşleştirdikten sonra rehber uygulaması aracılığıyla yaptığınız spora dair yararlı bilgilere anında ulaşabiliyorsunuz. Bu özelliklere ek olarak günlük gelişiminizi takip eden kişisel eğitmeniniz size Hi-5 (Çak bir beşlik!) göndererek bizzat tebrik edebiliyor. Tasarım bakımından Samsung’un Gear Fit modelini anımsatan Goqii, kırmızı, siyah ve kırmızı-siyah olarak 3 farklı renk seçeneği sunuyor.

GoQii Modelleri

GoQii Modelleri

Goqii’yi piyasadaki diğer bileklerden ayıran en önemli özelliği kullanıcıya sunduğu “Karma puanı”. Kullanıcı hergün attığı 390 adıma karşılık 1 karma puanı kazanıyor. Buradaki 390 adım, 1930 yılında Mahatma Gandhi’nin gerçekleştirdiği 390 kilometrelik yürüyüşü temsil ediyor. Tarihe Tuz Yürüyüşü (SaltMarch)  olarak geçen bu olay Hindistan’ın bağımsızlık hareketinin tohumlarını ekmiştir. Zaman içerisinde biriken bu karma puanları, Goqii firması ile anlaşmalı yardım kuruluşlarına (OxfamIndia vb.) bağışlıyorsunuz. Bu yardım kuruluşları bağışlanan karma puanlarını sağlık, açlık, eğitim gibi toplumsal ihtiyaçlar üzerinde kullanıyor ve bu sayede yaptığınız spor tamamen farklı bir anlam kazanıyor.

Goqii’nin fiyatlandırma sistemi sunduğu profesyonel danışmanlık hizmetine bağlı olarak geliştirilmiş. Buna göre; bileklik ve size özel hizmet veren bir eğitmenin desteğinden 6 ay boyunca yararlanmak için 99$, bir yıl boyunca yararlanmak için ise 169$’lık bir ödeme yapmak zorundasınız. Bu akıllı bileklik ile yapılan spor daha önemli ideallerin gerçekleşmesine imkan sağlıyor diyebiliriz. Harekete geçmek için insanlara yardım etmekten daha iyi bir nedene ihtiyacımız var mı?

Görsel Kaynak: http://www.damngeeky.com/