GoPro, sanal gerçeklik yazılımı üzerine uzmanlaşmış Fransız Kolor firmasını satın aldığını duyurdu. Anlayacağınız GoPro ile çektiğiniz içerikler keşfedilebilir dünyalara dönüşecek.

Kolor’un yazılımı kullanıcıların, fotoğraf ve videoları bir araya getirip panaromik görüntüler elde etmelerini sağlıyor. GoPro ile Mayıs ayından itibaren resmi olarak çalışmaya başlayacak olan Kolor, geliştirilecek olan teknolojinin 360 derecelik çekim yapılarak üretilen içeriğe yeni bir anlam katacağını belirtti.

GoPro, kendi kamerasının Kolor’un yazılımı ile neler yapabileceğini gösteren bir video da hazırladı.Sol üstte çıkan yön işaretlerini kullanarak neler yapılabileceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

GoPro’nun CEO’su Nick Woodman, firmanın dönemsel toplantısında şöyle bir açıklama yaptı;

“Sanal gerçeklik akımında ön sıralarda yer almak büyük bir fırsat. GoPro’nun da geniş bir kullanıcı kitlesi olduğunu göz önünde bulunduracak olursak; sanal gerçeklik pazarında bizim de söz sahibi olmamız çok normal!”

Canlı NHL (Amerikan Buz Hokeyi Ligi) yayınlarının bazılarında GoPro kameraları kullanılıyor. Buna bağlı olarak GoPro’nun ileriye dönük planları arasında Kolor firmasının önemli bir rol üstleneceğini söyleyebiliriz. GoPro ile çekilen 360 derecelik videolar şimdilik Google’ın Cardboard sistemi ile görüntülenebiliyor ama ilerleyen zamanlarda Oculus Rift gibi sistemlerle de uyum sağlanacağı belirtilmiş.

Görsel Kaynak: http://www.freemalaysiatoday.com/