Popüler aksiyon kamera üreticisi GoPro önümüzdeki sene piyasaya kendi drone modellerini sürmeye hazırlanıyor. Fiyatının 500$ – 1000$ arası olması beklenen bu ürün, drone sektörünün önde gelen markaları ile kıyasıya bir rekabete girecek.

Göklere taşıyacak bir drone olmadığı sürece GoPro, üçüncü parti cihazlara muhtaç durumda. Dahası DJI, 3D Robotics ya da Parrot gibi drone üreticileri yeni çıkardıkları modellerde yerleşik kamera tasarımını (Inspire 1, Bebop) tercih etmeye başladılar. Gelişen bu olaylar karşısında oyun dışı kalmak istemeyen GoPro, mantıklı bir tercih yaparak drone üretimine el atmaya karar verdi.

Eğer GoPro bu durumu kendi lehine çevirebilirlerse, hava fotoğrafçılığı, ticari içerik üretimi vb. alanlarda daha büyük bir pazar payına sahip olabilecek. Yine de GoPro’nun rekabetin çok yoğun olduğu bir alan girmek üzere olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca FAA’nın (Federal Havacılık Dairesi) bu cihazların kullanımına dair getireceği kurallar henüz kesinlik kazanmadı; bu durumda da haliyle markaların elini ayağını biraz bağlıyor.

Diğer markaların satış stratejilerinde bir değişiklik olacak mı henüz kestiremiyoruz; ama aksiyon kamera ve drone kamerası marketini çoktan domine etmiş olan GoPro, aldıkları karar doğrultusunda drone pazarında da önemli bir oyuncu haline gelebilir.

Görsel Kaynak: http://petapixel.com/