Sanal gerçeklik, düşündüğümüzden daha kısa sürede hayatımızın bir parçası haline gelebilir. Google, I/O’da Cardboard projesi kapsamında yaptıkları yenilikleri duyurdu ve önümüzdeki Temmuz ayı itibariyle YouTube üzerinden sanal gerçeklik videoları izlenebileceğinin müjdesini verdi.

Google, hatırlayacağınız üzere sanal gerçeklik kullanımının kitlelere ulaşması için sıradan bir telefonu 3 boyutlu görüntüleme cihazına çevirebilen karton bir kutu fikrini öne sürmüştü. I/O etkinliğinde Cardboard’un artık iPhone kullanıcıları tarafından da kullanılabileceği duyuruldu. Buna ek olarak, öğrencileri saha gezintisine çıkaran Expeditions adında yeni bir Cardboard programı da gündeme geldi.

GoPro ile Anlaşma Yapıldı

Ama gündeme oturan en önemli haber; Google’ın GoPro ile yaptığı ortaklık oldu. Yapılan ortaklık kapsamında GoPro, 16 adet Hero4 kameranın yerleştirilebileceği 360 derece çekim yapmaya olanak sağlayan bir kamera donanım geliştiriyor. Google, bu ürün ile Temmuz ayında YouTube üzerinde Jump adını verdiği kanalda yayına başlamayı planlıyor. Ürünün de aynı zamanda piyasa sürüleceği söyleniyor fakat fiyatı hakkında henüz bir bilgi yok. Yine de ürünün fiyatı tek başına çok pahalı olmayabilir; zaten üzerine 16 tane GoPro kamera yerleştirmek; ekonomik açıdan yeteri kadar zorlayıcı olacaktır. Aynı sebeple ürünün daha çok profesyonel içerik üreticilerine yönelik olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii bu arada GoPro cephesi de boş durmuyor… Geçtiğimiz aylarda sanal gerçeklik yazılımı üzerine uzmanlaşmış Kolor firmasını bünyesine katan GoPro da, Google ile geliştirdiği projeden tamamen bağımsız bir donanım tasarladı. 6 adet Hero4 kamera yuvası bulunan düzenek, 360 derece içerik üretmek isteyenler için monte edilebilir bir alternatif oluşturuyor.

GoPro Rig

Ürünün içeriği Oculus Rift, Cardboard ve YouTube 360 gibi web servislerinden erişilebilir olacak. Maalesef bu ürün fiyatı hakkında da bir bilgi bulunmuyor ama ürünün bu sene piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Görsel Kaynak: http://www.theverge.com/