Telefonumuzu ya da internete bağlanan nesneleri kıyafetimiz üzerinden kontrol etmeye hazır mısınız? Yavaş yavaş hazırlanmakta fayda var gibi, çünkü Google’ın Project Jacquard projesi tam da bu alana yönelik.

Geçtiğimiz günlerde yatağınız üzerinden internete bağlanan nesnelerin kontrol edilmesini sağlayan akıllı mat Sleepra‘ya sitemizde yer vermiştik. Sleepra telefon çaldığında ya da aydınlatma da değişiklik yapmak istediğinizde mat üzerinden kontrol etmenizi sağlıyordu.

Project Janguard da kıyafetlerin ve mobilyaların içinde bulundurduğu sensörler sayesinde telefonumuza cevap verilmesi, kapının açılması, sıcaklığın değiştirilmesi gibi noktalarda yardımcı olacak gibi. Düşünün kapıyı açmak için, pantalonunuzun yüzeyine dokunmanız yeterli. Bir şekilde sensörler iletişime geçecek ve kapınız açılacak.

Projenin ne zaman faaliyete geçeceği konusunda net bir tarih belirtilmemiş. Ama belirttiğimiz gibi yavaştan hazırlanmaya başlayın. Eski kıyafetlerinizin yerini, interaktif yüzeye sahip akıllı olanlar alacak.