Google’ın her yıl gerçekleştirdiği teknoloji etkinliği bu sene 15 Ekim’ de gerçekleştirildi. Ekim ayı içerisinde teknoloji devleri olan Amazon ve Microsoft’un tanıtımlarından sonra kervana Google’da katıldı. Etkinlikte akıllı telefondan Wi-Fi dağıtıcıya kadar geniş skalada ürünler tanıtıldı. Google Asisstant ile sesli interaktif sistemlerin devi olarak gösterilen Google bu konudaki uzmanlığını tanıttığı ürünlerde de gösterdi. Etkinliğin canlı yayın özeti uzun olsa da ilk dakikalarını izlemenizi tavsiye ederim.

 

1) Google Pixel 4

images (3)

Aylar önce Pixel 4’ün özelliklerinin ve tasarım bilgilerinde sızıntılar vardı artık tüm detaylara sahibiz. Pixel 4 ve Pixel 4 XL ekran boyutu seçeneklerine sahip akıllı telefon 90 Hz OLED ekrana sahip. 90 Hz’lik ekran standart akıllı telefonlardan yaklaşık %50 daha hızlı. Bu özellikle oyunlarda ve animasyonlarda çok daha akıcı bir görüntü sunuyor. Ayrıca Ambitient EQ özelliği ile ortam özelliğine göre ekran dengesini otomatik sağlayabiliyor. Pixel 4, güçlü telefonlardan alışa geldiğimiz Snapdragon 855 işlemciye sahip. 6GB RAM’e sahip akıllı telefon 64GB/128GB seçenekleri ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca Pixel 4, Android 10 ve 2800mAh bataryaya sahip. Pixel 4’de parmak izi tanıma özelliği bulunmuyor. Fiyatı ise 799$’dan başlıyor.

Motion Sense Özelliği

images (5)

Pixel 4 serisinin kuşkusuz en dikkat çekici özelliği Motion Sense. Fakat ne yazık ki tüm ülkelerde kullanıma sunulmuyor. Çünkü Motion Sense özelliği, Project Soli adı altında geliştirilmiş üst düzey bir radar teknolojisi ve bu teknolojinin kullanılabilmesi için o ülkenin gerekli kurumlarından izin alınması gerekiyor. Bu özellik sayesinde mimiklerinizle müzikler arasında geçiş yapabilir, çalan telefonunuzu susturmak için elinizi ekran üstünde gezdirmeniz, hatta çalan alarmınızı bir el hareketiyle susturmak mümkün. Fakat bu özelliğin çok fazla batarya tükettiğini de belirtelim.

Pixel 4 Kamera Özellikleri

images (4)

Pixel 3’ün tek kamerasının aksine çift kamera kullanılan Pixel 4 ile Google da sektördeki büyük yarışa katıldı. Fakat Ultra Wide lens bulunmayan Pixel 4 bu konuda rakiplerinin gerisinde kalıyor.  Pixel 4’ün arka tarafında 12.2 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.7 diyaframa sahip ana ve 16 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframa sahip telefoto kamera yer alıyor. Optik ve elektronik görüntü sabitleme teknolojisine sahip kamera ile Full HD 120 FPS ve 4K 30 FPS video kaydı imkanı da mümkün. Ön tarafta ise 8 Megapiksel f/1.7 diyaframa sahip kamera mevcut. Parmak izi olmamasına rağmen yüz tanıma sistemi ile kilit açılabiliyor ve Google Pay ile ödeme yapılabiliyor. Fakat şu sıralar yüz tanıma sistemi ile ilgili sorun olduğunu ve Google’ın 3 yıllık güncelleştirme garantisi verdiğini hatırlatarak çözüleceğinden de bahsedelim.

2) Pixel Buds

images (6)

Gerçek zamanlı çeviri yapma özelliğine sahip Pixel buds 2017’de yine ekim ayında tanıtılmıştı. 2017’deki modelinin aksine tamamen kablosuz ve şık tasarıma sahip yeni versiyonu gerçekleştirilen bu etkinlikte tanıtıldı. 2020 bahar ayında satışa sunulması planlanan Pixel Buds’un fiyatı ise 179$.

3) Pixelbook Go

images (7)

Pixelbook Go, Google’ın Chrome OS işletim sistemine sahip. Kendi ihtiyaçlarınıza göre geniş konfigürasyonlarla özellik ekleyebildiğiniz Pixelbook Go’nun fiyatı 649$’dan 1.399$’a kadar çıkabiliyor. Amerika ve Kanada için 649$ ve 849$’lık konfigürasyonları sadece siyah renk seçeneği ile ön siparişe çıktı.

  • 649$: 8GB RAM, 64GB SSD, FHD, 8th Gen Intel Core m3
  • 849$: 8GB RAM, 128GB SSD, FHD, 8th Gen Intel Core i5
  • 999$: 16GB RAM, 128GB SSD, FHD, 8th Gen Intel Core i5
  • 1,399$: 16GB RAM, 256GB SSD, UHD, 8th Gen Intel Core i7

4) Nest Wi-Fi

nest-wifi-787

Yazının başında bahsettiğim sızıntılarla Google’ın Wi-Fi mesh routerı ile Google Home akıllı hoparlörlerini birleştireceği ve ortaya yeni bir ürün çıkaracağı gündem olmuştu. Bu sızıntılar doğru çıktı ve Google hem Wi-Fi router (dağıtıcı) hem de Google Asisstant bulunan akıllı hoparlör olan Nest Wi-Fi’yi tanıttı. 4 Kasım da satışa sunulması beklenen cihazın etiket fiyatı ise 269$’dan başlıyor.

5)Yeni Nest Mini

images (8)

Daha önce Google Home Mini olarak karşımıza çıkan model yeni işlemcisiyle yeni bir isme kavuştu; Nest Mini. Nest Mini, Google Home Mini’den daha hızlı tepki ve algılama hızı sunuyor. 22 Ekim tarihinde satışa sunulması beklenen cihazın fiyatı ise 49$

6) Google Stadia

images (9)

Google’ın bulut üzerinden oyun oynama imkanı sunan Google Stadia’nın da ne zaman kullanıma açılacağı bu etkinlikte açıklandı. 19 Kasım’da kullanılmaya açılması planlanan abonelik servisi yalnızca belirli ülkelerde kullanılabilecek. Ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye yer almıyor.